Zmiana przepisów od 1 czerwca 2021

Zmiana przepisów od 1 czerwca 2021

21 maja 2021

Od czerwca 2021 r. czeka nas rewolucja na polskich drogach. Ma to być skok w stronę standardów Europy Zachodniej. Wiele osób określa pakiet nowych przepisów szansą na odmienienie polskich dróg.

Główne zmiany to rozszerzenie pierwszeństwa pieszych, a zarazem wprowadzenie zakazu używania telefonów komórkowych i innych urządzeń przez pieszego na przejściu dla pieszych. Kolejne to zakaz jazdy na zderzaku oraz ujednolicenie prędkości w terenie zabudowanym.

Najwięcej kontrowersji budzi rozszerzenie pierwszeństwa pieszych. Póki co (do 1 czerwca 2021) kierowca, który zbliża się do przejścia, musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo. Po wejściu w życiu nowelizacji obowiązkiem kierowcy będzie także ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim.

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Pierwszeństwo pieszych nie jest jednak tożsame z brakiem konieczności zachowania przez nich szczególnej ostrożności. Ta zasada obowiązuje nadal, a od 1 czerwca 2021 także w momencie wchodzenia na jezdnię lub torowisko. Zachowanie ostrożności przez pieszego będzie rozumiane jako dostosowanie zachowania do sytuacji panującej na drodze i zwiększenie uwagi tak, aby móc reagować we właściwy sposób. Rozszerzenie udzielenia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych w zmienionej ustawie nie dotyczy tramwajów.

Nowością jest wprowadzenie zakazu korzystania przez pieszych wchodzących i przechodzących przez jezdnię lub torowisko (także na pasach) z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób ograniczający prawidłową ocenę sytuacji na przejściu, torowisku lub na drodze. Czy słusznie? Na pewno tak. Pieszy musi działać racjonalnie, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego.

bezpłatna analiza

Kolejną zmianą jest zakaz tak zwanej „jazdy na zderzaku” na drogach ekspresowych i autostradach. Wskazano dokładnie ile powinien wynosić odstęp między pojazdami – nie może być mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien zachować odległość 50 metrów od pojazdu jadącego przed nim. Wyjątkiem jest manewr wyprzedzania.

Nowelizacja przepisów obejmuje także obniżenie i ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. Bez względu na porę będzie to 50 km/h, a nie jak dotychczas 60km/h w godzinach 23:00-5:00. Zmiana podyktowana jest chęcią skrócenia drogi hamowania oraz zminimalizowania skutków ewentualnych kolizji.

Przepisy mają zacząć obowiązywać od czerwca, przed tą datą planowana jest szeroko zakrojona kampania edukacyjna, która w znacznej mierze zostanie sfinansowana ze środków unijnych.

Czytaj również


06.08.2021

Szkoda podczas załadunku i rozładunku

Oczywistym wydaje się fakt, że ubezpieczenie obowiązkowe OC chroni uczestników wypadku samochodowego. Sprawcę przed odpowiedzialnością

22.07.2021

Korytarz życia

Pod koniec roku 2019 weszły w życie przepisy dotyczące korytarza życia (oraz jazdy na suwak).

16.07.2021

Możliwa drastyczna nowelizacja

Rząd poinformował o planowanych zmianach w prawie o ruchu drogowym. Zaostrzone zostaną między innymi kary

09.07.2021

Jazda na suwak

Jazda na suwak jest stosunkowo nowym przepisem w polskim Kodeksie Drogowym. Z drugiej strony, mimo

Bezpłatna analiza