Zgłoszenie szkody – krok po kroku

Zgłoszenie szkody – krok po kroku

30 lipca 2020

Niezależnie od tego czy doszło do kolizji drogowej czy wypadku, jeżeli zostaliśmy poszkodowani należy się nam odszkodowanie za zniszczony lub uszkodzony samochód. Jednak żeby otrzymać rekompensatę szkody wyrządzonej przez innego użytkownika drogi należy najpierw dopełnić szeregu formalności. Wielu poszkodowanych nie wie jak powinno wyglądać zgłoszenie szkody. Warto pamiętać przy tym o kilku podstawowych krokach, które pozwolą na uzyskanie wyższej wypłaty.

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Kolizja czy wypadek?

W zależności od tego, czy doszło do wypadku czy kolizji drogowej nasze postępowanie na miejscu zdarzenia może się różnić. Jeśli braliśmy udział wypadku, czyli zdarzeniu, w którym uczestnik ruchu drogowego został ranny lub doszło do jego śmierci konieczne jest wezwanie na miejsce odpowiednich służb, w tym pogotowia ratunkowego oraz policji.

Natomiast jeśli uczestniczyliśmy tylko w kolizji drogowej, na skutek której nikt nie odniósł poważnych obrażeń i poniesiono wyłącznie straty materialne wystarczy spisanie oświadczenia przez sprawcę wypadku.

Co powinno zawierać oświadczenie o kolizji?

Oświadczenie sprawcy kolizji powinno zawierać następujące dane:

  • dane osobowe uczestników kolizji,
  • informacje z polisy sprawcy,
  • dane ewentualnych świadków,
  • opis zdarzenia oraz uszkodzeń pojazdu,
  • podpisy kierujących pojazdami.

Zgłoszenie szkody – co potrzebne?

Jeżeli zostaliśmy poszkodowani w wypadku, którego sprawcą jest inny kierowca warto pamiętać o kilku krokach, które skutecznie przeprowadzą nas przez proces likwidacji szkody.

Notatka z miejsca zdarzenia lub oświadczenie sprawcy wypadku

W zależności od tego czy doszło do wypadku czy kolizji drogowej można skorzystać z dwóch rozwiązań – spisania oświadczenia lub wezwania policji, która sporządzi notatkę.

Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela sprawcy wypadku

Ubezpieczyciel powinien rozpocząć postępowanie likwidacyjne w ciągu 7 dni od zgłoszenia szkody.

Jakie dokumenty przygotować?

  • dane osobowe uczestników zdarzenia,
  • dowód rejestracyjny uszkodzonego samochodu,
  • informacje dotyczące przedmiotu szkody, w tym również dokumentacja medyczna, jeśli doszło do uszkodzenia ciała lub uszczerbku na zdrowiu,
  • oświadczenie sprawcy wypadku lub notatkę policyjną.

Wizyta rzeczoznawcy, który oceni zakres szkód i wykona protokół z oględzin pojazdu

Głównym celem wizyty rzeczoznawcy jest ustalenie wysokości szkody. Niestety często posługują się oni cenami zamienników, w efekcie mamy do czynienia z bardzo niskimi stawkami, które nie wystarczą właścicielowi samochodu do pokrycia wszystkich kosztów związanych z jego naprawą.

Jeśli doszło do zaniżenia wysokości odszkodowania warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy niezależnego rzeczoznawcy.

Likwidacja szkody – wypłata odszkodowania

Poszkodowany w wypadku, do którego doszło z winy innego kierowcy może naprawić szkodę w pojeździe korzystając z ubezpieczenia OC sprawcy. Likwidacja szkody może odbyć się bezgotówkowo (metoda warsztatowa) lub w ramach środków wypłaconych przez ubezpieczyciela (metoda kosztorysowa).

Ewentualne odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Podstawą skutecznego odwołania jest wykorzystanie właściwych argumentów. Niestety, nie możesz oprzeć się na samych przekonaniu, że wycena szkody jest zbyt niska lub odmowa wypłaty odszkodowania nieuzasadniona. Więcej na temat odwołania TUTAJ.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela - poradnik

Ile czasu na zgłoszenie szkody?

Na zgłoszenie szkody mamy 3 lata od momentu zdarzenia. Wyjątek stanowią wypadki drogowe, w przypadku których doszło do popełnienia przestępstwa – wówczas ten okres wydłuża się do 20 lat.  

Nie warto jednak zwlekać ze zgłoszeniem szkody. Czas działa w tym przypadku na naszą niekorzyść. Lepiej zdecydować się na naprawę bezpośrednio po wypadku, nawet jeśli samochód jest częściowo sprawny i pozornie nadający się do jazdy. Pozwoli to zapobiec poważniejszej awarii.  

Kiedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie?  

Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę pieniędzy. Jeżeli w tym terminie nie jest możliwe ustalenie wszystkich okoliczności wypadku ważnych dla wysokości odszkodowania, ubezpieczyciel ma dodatkowe 14 dni na wyjaśnienie sprawy. Musi jednak zawiadomić o tym poszkodowanego, a także uzasadnić opóźnienie.

Nie może też zwlekać z wypłatą całego odszkodowania. Oznacza to, że w ciągu 30 dni powinien wypłacić bezsporną część pieniędzy, a resztę w kolejnym terminie. Co niezwykle istotne z punktu widzenia poszkodowanego, w tym czasie można rozpocząć naprawę pojazdu lub leczenie – jeżeli doszło również do szkody osobowej.  

Zgłoszenie szkody - bezpłatna analiza

Samodzielne zgłoszenie szkody nie daje gwarancji na to, że otrzymamy wszystkie należne nam pieniądze. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy ekspertów w tej dziedzinie, którzy nie tylko skutecznie wyegzekwują od ubezpieczyciela wypłatę pełnego odszkodowania, ale również zaproponują poszkodowanemu najlepsze dla niego rozwiązanie, np. odkup szkody.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W Dopłatach Powypadkowych S.A. zajmuje się tematyką związaną ze szkodami...czytaj więcej

Czytaj również


30.07.2021

Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Wypadek z udziałem dzikiej zwierzyny może być bardzo niebezpieczny, a uzyskanie odszkodowania w tym przypadku

18.06.2021

Wypadek samochodowy z obcokrajowcem na terenie Polski

Dzięki otwarciu granic i ogólnopojętej globalizacji zdarzenie drogowe, w którym jeden z uczestników jest spoza

08.01.2021

Jak postępować w przypadku stłuczki?

Pomimo trwającej pandemii okres świąteczno-noworoczny przyczynił się do wzmożonego ruchu na drogach. Niska temperatura oscylująca

11.12.2020

Wycena pojazdu – najważniejsze informacje

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym prawdopodobnie jesteś jedną z osób, która jest niezadowolona z

Bezpłatna analiza