Wypadek za granicą a wypłata odszkodowania

Wypadek za granicą a wypłata odszkodowania

22 czerwca 2020

Letnie miesiące to czas wielu wyjazdów wakacyjnych, również zagranicznych. Choć w tym roku wiele z nich będzie wyglądać nieco inaczej to planując wypoczynek warto pomyśleć także o tym jak się przygotować na niespodziewane zdarzenia, takie jak wypadek. Zarówno drobna stłuczka, jak i poważny wypadek może przytrafić się nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Dlatego aby zniwelować stres, który pojawia się w takich momentach, warto wcześniej odpowiednio przygotować się na taką sytuację. Podpowiadamy, jak wygląda likwidacja szkody, gdy przytrafi nam się wypadek za granicą.

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Wypadek na terenie Unii Europejskiej

Dzięki przepisom obowiązującym na terenie Unii Europejskiej wypadki drogowe w krajach należących do wspólnoty objęto podobnymi procedurami. Obowiązują dwa modele procesu likwidacji szkody: pierwszy działający w oparciu o prawo Unii Europejskiej oraz drugi wykorzystujący tzw. zieloną kartę.

Zastosowaniu któregokolwiek z nich sprawia, że tok postępowania w takiej sytuacji nie odbiega zbytnio od procedury likwidacji szkody w kraju.

Odszkodowanie za wypadek za granicą w 3 krokach

Jeśli przydarzy nam się wypadek za granicą powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim warto wezwać policję na miejsce zdarzenia. Policjanci ustalą sprawcę zdarzenia oraz sporządzą odpowiednią notatkę z danymi sprawcy wypadku.

Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której sprawca zdarzenia w toku postępowania mógłby nie przyznać się do winy. Zawsze będziemy mogli wystąpić o udostępnienie nam notatki urzędowej z danymi sprawcy, co rozwieje wszelkie wątpliwości.

Bardzo ważne jest bezpośrednio po zdarzeniu spisać dane sprawcy:

  • dotyczące ubezpieczenia OC,
  • numeru rejestracyjnego
  • oraz marki pojazdu.

Krok 1 – ustalenie kto reprezentuje ubezpieczyciela w Polsce

Posiadając numer rejestracyjny pojazdu sprawcy zdarzenia należy wystąpić do Polskiego Biura Ubezpieczyli Komunikacyjnych z zapytaniem. W ten sposób można ustalić kto reprezentuje zagraniczne towarzystwo ubezpieczeń w Polsce. Takie zapytanie wysyłamy za pomocą formularza internetowego. Dzięki temu uzyskamy zwrotną informację, który z polskich ubezpieczycieli działa w imieniu towarzystwa zagranicznego.

Krok 2 – zgłoszenie szkody

Kiedy ustalimy jaka firma reprezentuje zagranicznego ubezpieczyciela na terenie Polski możemy dokonać zgłoszenia szkody, która powstała na skutek wypadku za granicą. To krajowy ubezpieczyciel przeprowadzi całe postępowanie likwidacyjne oraz wypłaci nam należne odszkodowanie. Ponadto wszystkie uzgodnienia będą odbywać się w języku polskim. Dzięki temu wszystko będzie zrozumiałe.

Proces likwidacji szkody będzie odbywał się w bardzo zbliżony sposób do tego, jaki miałby miejsce, gdyby szkoda miała miejsce na terytorium Polski. Różnica polega na tym, że wysokość odszkodowania zostanie ustalona na podstawie prawa obowiązującego w miejscu, w którym doszło do wypadku drogowego.

Krok 3 – wniesienie pozwu w wypadek za granicą

Ustawodawca jednoznacznie wskazał, że zagraniczny zakład ubezpieczeń może zostać pozwany przed sądem właściwym ze względu na miejsce zamieszkania poszkodowanego. Należy mieć jednak na uwadze, że taka sprawa zostanie rozpatrzona w oparciu o przepisy prawa państwa, w którym doszło do wypadku drogowego.

wypadek

Jeśli przydarzy nam się wypadek za granicą, warto zaangażować specjalistów do prowadzenia sprawy. Pomogą oni skompletować niezbędne dokumenty i oszacują wysokość roszczenia. Ponadto eksperci ustalą także właściwy podmiot odpowiedzialny za powstanie szkody i zobowiązany do wypłaty odszkodowania osobie poszkodowanej.

Mateusz Matłosz
Mateusz Matłosz

W Dopłatach Powypadkowych S.A. odpowiada za kontakty z klientami oraz za przygotowanie treści merytorycznych dotyczących... czytaj więcej

Czytaj również


06.08.2021

Szkoda podczas załadunku i rozładunku

Oczywistym wydaje się fakt, że ubezpieczenie obowiązkowe OC chroni uczestników wypadku samochodowego. Sprawcę przed odpowiedzialnością

30.07.2021

Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Wypadek z udziałem dzikiej zwierzyny może być bardzo niebezpieczny, a uzyskanie odszkodowania w tym przypadku

02.07.2021

Pasy bezpieczeństwa ratują życie

Czy warto zapinać pasy? Oczywiście. Czy każdy je zapina? Oczywiście, że nie - szczególnie z

11.06.2021

Szkoda wyrządzona przez zwierzęta gospodarcze

Wypadki komunikacyjne z udziałem zwierząt można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to ta

Bezpłatna analiza