Wyliczenie stawki za roboczogodzinę

Wyliczenie stawki za roboczogodzinę

18 grudnia 2020

W toku likwidacji szkody po wizycie rzeczoznawcy, który dokonał oględzin uszkodzonego pojazdu oczekujemy na kosztorys naprawy. Będzie z niego wynikać między innymi całościowy koszt naprawy auta z uwzględnieniem między innymi stawek za roboczogodzinę. Tendencją jest, że wyliczenie stawki za roboczogodzinę przez ubezpieczyciela nie ma nic wspólnego z rzeczywistością – są znacznie zaniżone.

Naprawa auta w warsztacie

Jedną z ważniejszych części składowych uzyskanego odszkodowania, oprócz cen poszczególnych części zakwalifikowanych do naprawy pojazdu, jest oszacowany przez ubezpieczyciela koszt pracy zakładu naprawczego, który jest konieczny aby przywrócić pojazd do stanu sprzed szkody.

Niezależnie od wybranego sposobu naprawienia szkody ( zakład naprawczy, wypłata gotówki) kosztem stawki za roboczogodzinę jest wynik pomnożenia przez siebie czasu potrzebnego na naprawę przez stawkę za jedną roboczogodzinę prac.

Możemy wyszczególnić:

  • prace blacharskie
  • naprawy mechaniczne
  • usługi lakiernicze

Zaniżona stawka za roboczogodzinę – od czego zależy jej wyliczenie?

Roboczogodzina pracy serwisu, warsztatu samochodowego zależy od wielu elementów. W zależności od tego czy poszkodowany zdecyduje się na autoryzowany serwis danej marki pojazdu, serwis nieautoryzowany, warsztat partnerski ubezpieczyciela – to stawki za roboczogodzinę zapewne będą się od siebie różnić.

Przykład:

W przypadku wyboru autoryzowanego serwisu ceny roboczogodziny będą dużo wyższe, niż wyliczone stawki warsztatu partnerskiego współpracującego z ubezpieczycielem.

Na wysokość stawki za roboczogodzinę ma również wpływ wielkość warsztatu. Znaczenie ma także ilość osób zatrudnionych w serwisie, a także wyposażenie w specjalistyczny sprzęt. Warto wiedzieć, że warsztaty naprawcze mogą używać różnych sposobów ustalania cen roboczogodziny. Takie działania mogą znacząco wpłynąć na ich wysokość.

Warsztat określa wysokość stawki RBG

Niezależnie od sposobu wyliczenia stawki roboczogodziny przez towarzystwo ubezpieczeniowe, mamy prawo do zweryfikowania cen. Należy pamiętać, że cenę za jednostkę roboczogodziny ( RBG) ustala warsztat naprawczy – w którym zdecydujemy się na naprawę.

Wyliczenie stawki za roboczogodzinę jest bardzo ważnym elementem przy szacowaniu kosztów związanych z naprawą pojazdu. Wymaga specjalistycznej wiedzy oraz bogatego doświadczenia. Niestety często dochodzi do zaniżenia stawki .Warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy będą reprezentować interesy poszkodowanego już od początku kontaktu z ubezpieczycielem.

Czytaj również


28.05.2021

Szkoda parkingowa

Szkoda parkingowa to powszechny problem. Niemal każdy samochód prędzej czy później zostanie zarysowany albo uderzony

30.11.2020

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Kierowcom, którzy uczestniczyli w wypadku drogowym, do którego doszło nie z ich winy przysługuje odszkodowanie

29.10.2020

Dopłaty do odszkodowań – jak to działa?

Zaniżanie odszkodowań przez ubezpieczycieli jest niezwykle powszechnym zjawiskiem. Z danych zebranych przez naszych ekspertów wynika,

23.10.2020

Zaniżone odszkodowanie – jak uzyskać większą kwotę?

W przypadku wielu poszkodowanych, których samochód został uszkodzony w wypadku lub kolizji drogowej ubezpieczyciele zaniżyli

Bezpłatna analiza