
Wycena pojazdu – najważniejsze informacje
11 grudnia 2020
Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym prawdopodobnie jesteś jedną z osób, która jest niezadowolona z wyceny pojazdu dokonanej przez ubezpieczyciela. Jak sprawdzić czy wycena wartości auta jest zasadna? Jakie są najważniejsze informacje w sposobie wyliczenia wartości pojazdu przez towarzystwo ubezpieczeniowe?
Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie
Ustalenie wartości samochodu
W toku likwidacji szkody wśród szeregu czynności jedną z najważniejszych jest ustalenie wartości pojazdu. Ubezpieczyciel wysyła swojego rzeczoznawce, który korzystając z systemów eksperckich tworzy odpowiednią wycenę. To między innymi na podstawie tego dokumentu towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają wysokość naszego odszkodowania.
Dlatego wycena wartości pojazdu odgrywa istotną rolę w toku szacowania wysokości odszkodowania za uszkodzony pojazd. Od wartości pojazdu przed szkodą zależeć będzie między innymi czy szkoda zostanie rozliczona jako częściowa lub całkowita. Przebieg procesu likwidacji szkody w obu tych przypadkach przebiega w inny sposób.
Od czego zależy wycena pojazdu?
Na wartość pojazdu składa się wiele elementów, a do najbardziej istotnych należą:
- wiek pojazdu
- marka i model pojazdu
- stan licznika
- kraj pochodzenia pojazdu
- historia szkodowa pojazdu
- wersja wyposażenia fabrycznego
- dodatkowe wyposażenie pojazdu ( np. hak, relingi dachowe )
Sposób wyliczenia wartości pojazdu
Do oszacowania wyceny pojazdu dedykowane są specjalne programy kosztorysowe, jednymi z najbardziej znanych są InfoExpert, Audatex i Eurotax. Ponadto należy przy tym pamiętać, że w toku likwidacji szkody wartość samochodu ustalana jest z datą na dzień powstania szkody.
W trakcie rozliczania szkody towarzystwo ubezpieczeniowe może zawyżyć wartość Twojego pojazdu lub ją zaniżyć w zależności od stwierdzonego rodzaju szkody:
- Jeżeli wartość naprawy uszkodzonego samochodu nie przekracza wartości pojazdu mamy do czynienia ze szkodą częściową. Wówczas ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie zgodnie z kosztorysem naprawy – co możemy bezpłatnie zweryfikować.
- Jeżeli wartość naprawy uszkodzonego auta jest wyższa niż wartość pojazdu przed szkodą zachodzi szkoda całkowita. W takiej sytuacji wypłaconym odszkodowanie będzie różnica pomiędzy wartością pojazdu przed szkodą a wrakiem pojazdu, który następnie poszkodowany będzie musiał samodzielnie sprzedać.
Obliczanie wartości pojazdu może się różnić w zależności od tego kto sporządza wycenę i wprowadzana dane do systemu eksperckiego. Błędne uzupełnienie informacji o pojeździe, niezgodnych ze stanem faktycznym skutkowało będzie zmianą jego wartości, co może bardzo wpłynąć na wysokość odszkodowania. Niestety zdarzają się takie sytuacje, w których wartość naprawy jest celowo zawyżona aby przekroczyła wartość pojazdu.

Nie wiesz czy należy Ci się dodatkowe odszkodowanie? Zaufaj ekspertom i skorzystaj z bezpłatnej analizy swojej sprawy!