Wycena pojazdu – najważniejsze informacje

Wycena pojazdu – najważniejsze informacje

11 grudnia 2020

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym prawdopodobnie jesteś jedną z osób, która jest niezadowolona z wyceny pojazdu dokonanej przez ubezpieczyciela. Jak sprawdzić czy wycena wartości auta jest zasadna? Jakie są najważniejsze informacje w sposobie wyliczenia wartości pojazdu przez towarzystwo ubezpieczeniowe?

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Ustalenie wartości samochodu

W toku likwidacji szkody wśród szeregu czynności jedną z najważniejszych jest ustalenie wartości pojazdu. Ubezpieczyciel wysyła swojego rzeczoznawce, który korzystając z systemów eksperckich tworzy odpowiednią wycenę. To między innymi na podstawie tego dokumentu towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają  wysokość naszego odszkodowania.

Dlatego wycena wartości pojazdu odgrywa istotną rolę w toku szacowania wysokości odszkodowania za uszkodzony pojazd. Od wartości pojazdu przed szkodą zależeć będzie między innymi czy szkoda zostanie rozliczona jako częściowa lub całkowita. Przebieg procesu likwidacji szkody w obu tych przypadkach przebiega w inny sposób.

Od czego zależy wycena pojazdu?

Na wartość pojazdu składa się wiele elementów, a do najbardziej istotnych należą:

  • wiek pojazdu
  • marka i model pojazdu
  • stan licznika
  • kraj pochodzenia pojazdu
  • historia szkodowa pojazdu
  • wersja wyposażenia fabrycznego
  • dodatkowe wyposażenie pojazdu ( np. hak, relingi dachowe )

Sposób wyliczenia wartości pojazdu

Do oszacowania wyceny pojazdu dedykowane są specjalne programy kosztorysowe, jednymi z najbardziej znanych są InfoExpert, Audatex i Eurotax. Ponadto należy przy tym pamiętać, że w toku likwidacji szkody wartość samochodu ustalana jest z datą na dzień powstania szkody.

W trakcie rozliczania szkody towarzystwo ubezpieczeniowe może zawyżyć wartość Twojego pojazdu lub ją zaniżyć w zależności od stwierdzonego rodzaju szkody:

  • Jeżeli wartość naprawy uszkodzonego samochodu nie przekracza wartości pojazdu mamy do czynienia ze szkodą częściową. Wówczas ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie zgodnie z kosztorysem naprawy – co możemy bezpłatnie zweryfikować.
  • Jeżeli wartość naprawy uszkodzonego auta jest wyższa niż wartość pojazdu przed szkodą zachodzi szkoda całkowita. W takiej sytuacji wypłaconym odszkodowanie będzie różnica pomiędzy wartością pojazdu przed szkodą a wrakiem pojazdu, który następnie poszkodowany będzie musiał samodzielnie sprzedać.

Obliczanie wartości pojazdu może się różnić w zależności od tego kto sporządza wycenę i wprowadzana dane do systemu eksperckiego. Błędne uzupełnienie informacji o pojeździe, niezgodnych ze stanem faktycznym skutkowało będzie zmianą jego wartości, co może bardzo wpłynąć na wysokość odszkodowania. Niestety zdarzają się takie sytuacje, w których wartość naprawy jest celowo zawyżona aby przekroczyła wartość pojazdu.

Nie wiesz czy należy Ci się dodatkowe odszkodowanie? Zaufaj ekspertom i skorzystaj z bezpłatnej analizy swojej sprawy!

Czytaj również


06.08.2021

Szkoda podczas załadunku i rozładunku

Oczywistym wydaje się fakt, że ubezpieczenie obowiązkowe OC chroni uczestników wypadku samochodowego. Sprawcę przed odpowiedzialnością

26.11.2020

Kara za brak OC – co warto wiedzieć?

Kara za brak OC może być bardzo dotkliwa, a w 2021r. kary za brak ubezpieczenia

16.11.2020

Utrata wartości handlowej samochodu – co warto wiedzieć

Podstawowym świadczeniem, jakie może otrzymać osoba poszkodowana w wypadku jest odszkodowanie. Ma ono za zadanie

24.08.2020

Odszkodowanie komunikacyjne

Od początku lat 90. liczba samochodów zarejestrowanych w Polsce systematycznie rośnie. W połączeniu z rozwojem

Bezpłatna analiza