Wady i zalety dopłaty do odszkodowań

Wady i zalety dopłaty do odszkodowań

2 grudnia 2019

W ostatnim czasie wśród kierowców poszkodowanych w kolizjach drogowych można zauważyć wzmożone zainteresowanie uzyskaniem tzw. dopłaty do odszkodowań. Choć może nazwa nie jest do końca poprawna, utarło się jednak, by właśnie w taki sposób określać usługę oferowaną przez niektóre kancelarie odszkodowawcze. Czasem zamiennie stosuje się określenie odkup odszkodowań. Czy to rozwiązanie korzystne dla poszkodowanego?

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Dopłaty do odszkodowań wygodniejsze niż negocjacje z ubezpieczycielem?

Dopłaty do odszkodowań mają zarówno swoje zalety, jak i wady. W sytuacji, gdy poszkodowany chce szybko otrzymać gotówkę cesja wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Warto jednak wiedzieć, że uzyskana kwota może być niższa, niż gdyby poszkodowany zdecydował się na wystąpienie na drogę sądową.

Trzeba również pamiętać, że rozpoczęcie negocjacji z ubezpieczycielem i ewentualne skierowanie sprawy do sądu wiąże się z wydłużonym czasem oczekiwania na zakończenie postępowania, a tym samym koniecznością oczekiwania na wypłatę. Nie jest to najszybsze wyjście, choć może się  okazać bardziej korzystne finansowo.

Dochodzi jednak kwestia ryzyka.  Ewentualna przegrana procesu wiąże się najczęściej z koniecznością poniesienia kosztów postępowania, a w takiej sytuacji trudno mówić o korzyściach finansowych.

Główną zaletą dopłaty do odszkodowań jest czas, w jakim można ją uzyskać.

Zdecyduj, czy zależy Ci na czasie

W sytuacji, gdy poszkodowany właściciel samochodu otrzymał odszkodowanie, ale ma poczucie iż zostało one zaniżone przez ubezpieczyciela dopłaty do odszkodowań mogą okazać się być rozsądnym kompromisem. Pieniądze można otrzymać już w ciągu 1-2 tygodni. W przypadku podjęcia negocjacji z ubezpieczycielem wydaje się to być terminem niemożliwym do dotrzymania.

Jednak co najważniejsze szansę na dopłatę do odszkodowania lub wynegocjowanie wyższego świadczenia ma się tylko wówczas, kiedy kosztorys naprawy uszkodzonego auta faktycznie został zaniżony. Dlatego warto powierzyć swoją sprawę ekspertowi, który dokona indywidualnej analizy sprawy.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W Dopłatach Powypadkowych S.A. zajmuje się tematyką związaną ze szkodami...czytaj więcej

Czytaj również


06.08.2021

Szkoda podczas załadunku i rozładunku

Oczywistym wydaje się fakt, że ubezpieczenie obowiązkowe OC chroni uczestników wypadku samochodowego. Sprawcę przed odpowiedzialnością

11.12.2020

Wycena pojazdu – najważniejsze informacje

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym prawdopodobnie jesteś jedną z osób, która jest niezadowolona z

26.11.2020

Kara za brak OC – co warto wiedzieć?

Kara za brak OC może być bardzo dotkliwa, a w 2021r. kary za brak ubezpieczenia

16.11.2020

Utrata wartości handlowej samochodu – co warto wiedzieć

Podstawowym świadczeniem, jakie może otrzymać osoba poszkodowana w wypadku jest odszkodowanie. Ma ono za zadanie

Bezpłatna analiza