Utrata wartości handlowej samochodu – co warto wiedzieć

Utrata wartości handlowej samochodu – co warto wiedzieć

16 listopada 2020

Podstawowym świadczeniem, jakie może otrzymać osoba poszkodowana w wypadku jest odszkodowanie. Ma ono za zadanie pokryć wydatki związane z naprawą samochodu i przywróceniem go do stanu z przed zdarzenia czyli zrekompensować szkodę rzeczową. Utrata wartości handlowej – kto może otrzymać dodatkowe odszkodowanie? Jakie warunki należy spełnić?

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Odszkodowanie po wypadku – nie tylko na naprawę

Każdy samochód nawet po niegroźnej stłuczce traci na wartości. Kupujący w pierwszej kolejności poszukują aut bez wypadkowych. Między innymi dlatego w przypadku poważniejszych napraw, nawet jeśli uda się przywrócić auto do stanu z przed wypadku,  jego właściciel może mieć problem z uzyskaniem za niego atrakcyjnej ceny.

Utrata wartości handlowej jest szkodą, którą można pokryć z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Każdy właściciel uszkodzonego pojazdu może ubiegać się o dopłatę do odszkodowania niezależnie od tego, czy przed wypadkiem chciał sprzedać samochód.

Jakie warunki należy spełnić?

Nie każdy poszkodowany może otrzymać odszkodowanie za utratę wartości handlowej samochodu. Musi zostać spełnionych kilka warunków, aby było to możliwe:

  • ubezpieczyciel wypłacił poszkodowanemu odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku,
  • brak wcześniejszych uszkodzeń
  • w dniu, w którym doszło do wypadku/kolizji pojazd nie miał więcej niż 6 lat (dotyczy samochodów osobowych).

Należy pamiętać, że im dłuższy okres eksploatacji samochodu, tym ubytek wartości na skutek wypadku coraz mniejszy. Ponadto o utracie wartości handlowej można mówić dopiero wówczas, gdy  doszło do naruszenia elementów nośnych np. ramy lub elementów nadwozia.

Otrzymanie odszkodowania z tytułu utraconej wartości handlowej nie będzie możliwe jeżeli została stwierdzona szkoda całkowita. Likwidacja szkody w takiej sytuacji przebiega nieco inaczej.

Utrata wartości handlowej – jak otrzymać?

O dodatkowe odszkodowanie z tytułu utraty wartości rynkowej można ubiegać się wyłącznie po pierwszym wypadku lub kolizji, w którym zostało uszkodzone auto. Należy przy tym pamiętać, że nie jest ono wypłacane automatycznie – konieczne jest złożenie wniosku do ubezpieczyciela.  

Wysokość odszkodowania z tytułu utraconej wartości handlowej zależy od kilku czynników, do których należą:

  • marka samochodu,
  • zakres szkody,
  • jakość i cena zrealizowanych napraw.
zaniżone odszkodowanie

Jeżeli nie jesteś pewien czy należy Ci się odszkodowanie z tytułu utraconej wartości handlowej samochodu lub nie wiesz jak wysokie powinno być warto rozważyć skorzystanie z pomocy eksperta, który sprawnie przeprowadzi Cię przez proces likwidacji szkody. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W Dopłatach Powypadkowych S.A. zajmuje się tematyką związaną ze szkodami...czytaj więcej

Czytaj również


06.08.2021

Szkoda podczas załadunku i rozładunku

Oczywistym wydaje się fakt, że ubezpieczenie obowiązkowe OC chroni uczestników wypadku samochodowego. Sprawcę przed odpowiedzialnością

11.12.2020

Wycena pojazdu – najważniejsze informacje

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym prawdopodobnie jesteś jedną z osób, która jest niezadowolona z

26.11.2020

Kara za brak OC – co warto wiedzieć?

Kara za brak OC może być bardzo dotkliwa, a w 2021r. kary za brak ubezpieczenia

24.08.2020

Odszkodowanie komunikacyjne

Od początku lat 90. liczba samochodów zarejestrowanych w Polsce systematycznie rośnie. W połączeniu z rozwojem

Bezpłatna analiza