Tarcza antykryzysowa dla warsztatu – co zrobić ?

Tarcza antykryzysowa dla warsztatu – co zrobić ?

17 kwietnia 2020

Panująca epidemia koronawirusa spowodowała w warsztatach blacharsko – lakierniczych spadek ilości zleceń naprawy o średnio 50%. Tarcza Antykryzysowa zaproponowana przez Rząd miała na celu wesprzeć przedsiębiorców, aby pomóc im przetrwać ten trudny okres. Tymczasem z ankiety przeprowadzonej na grupie 700 przedstawicieli warsztatów wynika jasno, że tarcza nie uchroni przed koniecznością obniżania wynagrodzeń oraz redukcją etatów. Ułatwienia kredytowania dla firm i zwolnienie ze składek nie rozwiąże tych problemów. Ponadto 50% warsztatów nie spełnia kryteriów pozwalających uzyskać dofinansowania w ramach Tarczy. W takim razie, co robić aby utrzymać się w biznesie? Nasi eksperci podpowiadają co może zrobić właściciel warsztatu, aby poprawić swoją sytuację.

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Jak zwiększyć rentowność warsztatu?

To czas kiedy warto spojrzeć w szerszej perspektywie na całokształt pracy warsztatu. Niezbędne jest znalezienie rozwiązań, których zastosowanie może pomóc w zgromadzeniu rezerw finansowych.

Jednym z nich może być skorzystanie z wsparcia specjalistów w zakresie kosztorysowania. Dzięki ich pomocy kosztorys będzie odzwierciedlał rzeczywistą pracę warsztatu wykonaną podczas naprawy pojazdu. Na jego podstawie warsztat będzie mógł odzyskać realne wynagrodzenie za wykonaną naprawę.

W tym przypadku kluczowe będzie zoptymalizowanie procesów, które zachodzą w warsztacie, poprzez:

  • sprawdzenie czy stawka roboczogodziny jest adekwatna do kosztów ponoszonych przez warsztat,
  • weryfikacja wynagrodzeń pracowników.

Ponadto można ubiegać się o certyfikację jakości, która będzie potwierdzeniem standardów pracy warsztatu. Dzięki temu poniekąd można zrównać warsztat z serwisem i zyskać tym samym większą stawkę roboczogodziny.

Czy warto przejrzeć akta szkodowe?

Dobrym rozwiązaniem będzie również zrobienie porządku w dokumentach wobec zmniejszonej liczby napraw. Zazwyczaj właścicielowi warsztatu trudno wygospodarować czas na podobne przedsięwzięcia. Wymuszony zmniejszony ruch stwarza okazję do nadrobienia zaległości w tym zakresie. Zaleca się przejrzeć dokumentację szkodową w celu odszukania nieprzedawnionych spraw. Powszechnym zjawiskiem jest gromadzenie przez warsztaty akt szkodowych z niedopłatami takimi jak:

  • faktury za naprawę,
  • koszty najmu pojazdów,
  • koszty holowania,
  • koszty parkingu,
  • utraty wartości handlowej.

Jeżeli dany warsztat posiada wyżej wymienione niedopłaty do 3 lat wstecz od dzisiaj do daty powstania roszczenia powinien takie sprawy przekazać ekspertom, którzy dzięki szczegółowej ANALIZIE mogą pomóc w stosunkowo krótkim czasie odzyskać pieniądze od zakładów ubezpieczeń. Dodatkowa gotówka pozyskana w ten sposób przez warsztat może stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed kryzysem.

W obecnych, niezwykle wymagających dla biznesu, realiach konieczne jest podejmowanie różnorodnych działań. Niekiedy pomoc eksperta może okazać się w tym przypadku niezbędna. W przypadku obecnego znacznie zmniejszonego zapotrzebowania na usługi warsztatów warto ten czas poświęcić sprawą, które z różnych przyczyn wcześniej były odkładane na później – takich jak na przykład weryfikacja faktur i uzyskanie dopłaty.

Mateusz Matłosz
Mateusz Matłosz

W Dopłatach Powypadkowych S.A. odpowiada za kontakty z klientami oraz za przygotowanie treści merytorycznych dotyczących... czytaj więcej

Czytaj również


06.08.2021

Szkoda podczas załadunku i rozładunku

Oczywistym wydaje się fakt, że ubezpieczenie obowiązkowe OC chroni uczestników wypadku samochodowego. Sprawcę przed odpowiedzialnością

11.12.2020

Wycena pojazdu – najważniejsze informacje

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym prawdopodobnie jesteś jedną z osób, która jest niezadowolona z

26.11.2020

Kara za brak OC – co warto wiedzieć?

Kara za brak OC może być bardzo dotkliwa, a w 2021r. kary za brak ubezpieczenia

16.11.2020

Utrata wartości handlowej samochodu – co warto wiedzieć

Podstawowym świadczeniem, jakie może otrzymać osoba poszkodowana w wypadku jest odszkodowanie. Ma ono za zadanie

Bezpłatna analiza