Szkoda z OC – jak i gdzie ją zgłosić?

Szkoda z OC – jak i gdzie ją zgłosić?

31 sierpnia 2020

Wypadek, a nawet niewielka kolizja to dla uczestników tych zdarzeń wiele stresu i nerwów. Należy jednak pamiętać, że poszkodowanemu należy się odszkodowanie z OC sprawcy. Podpowiadamy, w jaki sposób i gdzie zgłasza się szkodę komunikacyjną. Szkoda z OC – jak postępować?

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Kiedy zgłosić szkodę?

Zgodnie z zapisami zawartymi w Kodeksie Cywilnym przedawnienie roszczeń odszkodowawczych po wypadku następuje z końcem 3 lat od dnia powstania szkody lub wydania decyzji.

Nie warto jednak odwlekać zgłoszenia szkody, ponieważ skutki nawet pozornie niegroźnej stłuczki mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo użytkowników samochodu. Dlatego warto zdecydować się na naprawę bezpośrednio po wypadku lub kolizji.

Szkoda z OC – zgłoszenie krok po kroku

Zgłoszenia szkody można dokonać wykorzystując do tego celu między innymi formularz dostępny na stronie większości ubezpieczycieli. Rozwiązanie to pozwala szybko i w dowolnym momencie zgłosić szkodę komunikacyjną załączając potrzebne dokumenty.

Dostępne są także inne sposoby zgłoszenia roszczenia: telefonicznie, faxem, drogą elektroniczną (e-mail), pocztą tradycyjną lub osobiście w najbliższym oddziale TU.

Zazwyczaj ubezpieczyciele proszą o podanie następujących danych:

  • data i miejsce zdarzenia,
  • opis zdarzenia,
  • numer polisy OC sprawcy,
  • marka i numer rejestracyjny pojazdu sprawcy i poszkodowanego,
  • od osoby poszkodowanej wymaga się również oświadczenia sprawcy lub notatki policyjnej.

Szkoda z OC

Wyróżnia się dwie metody likwidacji szkody z polisy OC sprawcy: gotówkową i bezgotówkową. W większości przypadków to poszkodowany może dokonać wyboru, z której opcji chce skorzystać.

Metoda gotówkowa, zwana także kosztorysową polega na wypłaceniu poszkodowanemu odszkodowania, który następnie we własnym zakresie dokonuje naprawy. Natomiast w przypadku bezgotówkowej naprawy samochodu to warsztat rozlicza się z ubezpieczycielem.

Jednak niezależnie od wybranego sposobu likwidacji szkody ubezpieczyciel może zaniżyć wysokość odszkodowania. Dlatego warto skorzystać z bezpłatnej analizy i zweryfikować czy otrzymaliśmy wszystkie należne nam pieniądze. Tym bardziej, że zaniżenie będzie się różnić w zależności od tego czy doszło do szkody całkowitej czy częściowej. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza bezgotówkowa likwidacja szkody w przypadku aut leasingowanych.

odwołanie

Bezpośrednia likwidacja szkody

W niektórych sytuacjach poszkodowany może również zdecydować się na BLS, czyli bezpośrednią likwidację szkody. Wówczas zgłasza się roszczenie do swojego ubezpieczyciela, a nie do tego, w którym wykupioną polisę miał sprawca kolizji lub wypadku.

Następnie zakład ubezpieczeń wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie i w późniejszym czasie domaga się zwrotu tej kwoty od ubezpieczyciela sprawcy. Należy jednak pamiętać, że nie każda szkoda kwalifikuje się do BLS-u – powinno zostać spełnione kilka warunków:

  • znany jest sprawca szkody,
  • samochód sprawcy jest zarejestrowany w Polsce,
  • w zdarzeniu drogowym brały udział dwa pojazdy,
  • wartość szkody nie jest wyższa niż 30.000,00 zł,
  • roszczenie dotyczy tylko uszkodzeń pojazdu.

Poszkodowany może również starać się o zwrot kosztów holowania pojazdu, parkingu czy utraty wartości handlowej samochodu, a także najmu auta zastępczego przy czym warto wiedzieć, że samochód zastępczy nie powinien być z wyższej klasy niż auto uszkodzone, a czas jego wynajęcia nie może trwać dłużej niż naprawa szkody.

analiza

Od decyzji zakładu ubezpieczeń przysługuje odwołanie. Dlatego warto sprawdzić czy likwidacja szkody przebiegła prawidłowo oraz czy zostały Ci wypłacone wszystkie należne Ci świadczenia odszkodowawcze w odpowiedniej wysokości.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W Dopłatach Powypadkowych S.A. zajmuje się tematyką związaną ze szkodami...czytaj więcej

Czytaj również


30.07.2021

Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Wypadek z udziałem dzikiej zwierzyny może być bardzo niebezpieczny, a uzyskanie odszkodowania w tym przypadku

18.06.2021

Wypadek samochodowy z obcokrajowcem na terenie Polski

Dzięki otwarciu granic i ogólnopojętej globalizacji zdarzenie drogowe, w którym jeden z uczestników jest spoza

08.01.2021

Jak postępować w przypadku stłuczki?

Pomimo trwającej pandemii okres świąteczno-noworoczny przyczynił się do wzmożonego ruchu na drogach. Niska temperatura oscylująca

11.12.2020

Wycena pojazdu – najważniejsze informacje

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym prawdopodobnie jesteś jedną z osób, która jest niezadowolona z

Bezpłatna analiza