Szkoda parkingowa

Szkoda parkingowa

28 maja 2021

Szkoda parkingowa to powszechny problem. Niemal każdy samochód prędzej czy później zostanie zarysowany albo uderzony drzwiami na parkingu. Szkoda parkingowa nie różni się wiele od normalnej szkody, z tym że najczęściej uszkodzony pojazd nie jest w ruchu, a w jednym z pojazdów nie ma kierowcy.

Najczęstsze szkody parkingowe to wgniecenie lub zarysowanie drzwi lub błotnika, przetrącenie lusterek bocznych, otarcia i rysy karoserii oraz zbicie reflektora. Zdarza się również, że szkoda parkingowa jest efektem działań chuligańskich, takich jak przebicie opon lub przerysowanie z premedytacją. W tym typie szkód mieszczą się również spadające z dachu sople i złamane gałęzie.

Jak powinien zachować się sprawca? W żadnym wypadku nie powinien uciekać z miejsca zdarzenia. Pomijając względy moralne należy pamiętać, że parkingi zazwyczaj są wyposażone w monitoring, a poza tym istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że ktoś nas zobaczył i będzie w stanie poinformować właściciela pojazdu kto wyrządził szkodę. Numer rejestracyjny jest wystarczający aby ustalić numer polisy pojazdu, co za tym idzie również właściciela. Ponadto ucieczka nie ma sensu z jeszcze jednego względu, mianowicie każdy pojazd objęty jest ochroną ubezpieczeniową – właśnie w takim przypadku. Uciekając z miejsca zdarzenia, sprawca naraża się na regres ubezpieczeniowy. Gdy zostanie zidentyfikowany przez policję lub na podstawie monitoringu albo w związku z zeznaniami świadków, ubezpieczyciel będzie domagał się od niego zwrotu wypłaconego odszkodowania.

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Po doprowadzaniu do szkody parkingowej sprawca ma dwa wyjścia. Pierwszym jest poczekanie na kierowcę drugiego pojazdu i dopełnienie wszelkich formalności, tj. spisanie oświadczenia. Drugim wyjściem, z którego powinno korzystać się w ostateczności jest zostawienie kartki z namiarami na siebie – należy uznać to za ostateczność gdyż kartkę może ktoś zabrać lub informacje mogą zostać rozmyte przez deszcz.

Ubezpieczenie obowiązkowe OC chroni również pasażera, który uszkodził inny pojazd otwieranymi przez siebie drzwiami. Mimo że to nie kierowca jest winny, obowiązek wypłaty odszkodowania leży po stronie ubezpieczyciela pojazdu, z którego wysiadał pasażer. Wówczas należy zachować się analogicznie jak gdyby sprawcą był kierowca.

bezpłatna analiza

Bardzo ważną sprawą jest rozwiązanie w razie sytuacji, gdy sprawca nie ma świadomości, że doszło do szkody parkingowej – czyli nie wie, że jest sprawcą. Wówczas jeśli poszkodowany jest w stanie ustalić kto spowodował szkodę nieświadomy sprawca zostanie obciążony kosztami naprawy przez swojego ubezpieczyciela. Gdy sprawca nie czuje się winny, powinien powołać się na niewiedzę o wyrządzeniu szkody.

Brak możliwości ustalenia sprawcy kończy się zazwyczaj likwidacją szkody na koszt poszkodowanego lub z polisy dodatkowej – autocasco (AC). Szkody parkingowe są najczęściej wynikiem pośpiechu i braku doświadczenia.

Czytaj również


06.08.2021

Szkoda podczas załadunku i rozładunku

Oczywistym wydaje się fakt, że ubezpieczenie obowiązkowe OC chroni uczestników wypadku samochodowego. Sprawcę przed odpowiedzialnością

30.07.2021

Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Wypadek z udziałem dzikiej zwierzyny może być bardzo niebezpieczny, a uzyskanie odszkodowania w tym przypadku

02.07.2021

Pasy bezpieczeństwa ratują życie

Czy warto zapinać pasy? Oczywiście. Czy każdy je zapina? Oczywiście, że nie - szczególnie z

11.06.2021

Szkoda wyrządzona przez zwierzęta gospodarcze

Wypadki komunikacyjne z udziałem zwierząt można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to ta

Bezpłatna analiza