Szkoda komunikacyjna a brak sprawcy

Szkoda komunikacyjna a brak sprawcy

29 września 2020

Kiedy dochodzi do kolizji czy wypadku z innym uczestnikiem ruchu drogowego sprawa zazwyczaj jest dość oczywista. Jeżeli kierowcy dojdą do porozumienia, co do tego, który z nich jest sprawcą wypadku spisują oświadczenie o kolizji drogowej. Daje to podstawę do uzyskania odszkodowania. Rozwiązaniem jest również wezwanie policji. Wówczas kierowcy otrzymają notatkę policyjną, która potwierdzi który z nich został poszkodowany w wypadku. Co zrobić w sytuacji, gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia? Czy to oznacza, że nie poszkodowany nie uzyska odszkodowania za wypadek lub szkodę parkingową? Szkoda komunikacyjna a brak sprawcy – jak postępować?

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Jak postępować, gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia?

Jeśli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia jako poszkodowany powinieneś zadbać o dowody. Dotyczy to również kierowcy, który stwierdził powstanie szkody parkingowej.

Pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać jest wezwanie policji, która zabezpieczy ślady, na przykład nagrania z monitoringu. Niekiedy nawet niewielka ilość materiału dowodowego pozwala ustalić przebieg i sprawcę zdarzenia.

Należy również udokumentować jego skutki. W tym celu warto wykonać zdjęcia z telefonu aby wykazać, że to nie Ty jesteś winny. Jeśli w okolicy byli świadkowie dobrze jest zebrać od nich dane. Dzięki temu policja będzie mogła do nich dotrzeć, aby potwierdzić przebieg zdarzenia. W praktyce notatka policji jest bardzo istotnym dokumentem w dalszym dochodzeniu Twoich roszczeń i wypłaty należnego Ci odszkodowania.

Szkoda komunikacyjna – zgłoszenie do UFG

Nie zwlekaj i jak najszybciej skontaktuj się z dowolnie wybranym ubezpieczycielem. Zgłoś wypadek lub kolizję, na skutek którego powstała szkoda komunikacyjna.

Obowiązkiem każdego ubezpieczyciela jest przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego i przekazanie sprawy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który zajmuje się wypłatą odszkodowań m.in. właśnie w sytuacji, gdy nie można ustalić sprawcy kolizji. Fundusz Gwarancyjny ma 30 dni na podjęcie decyzji w sprawie.

Należy jednak pamiętać, że UFG nie zawsze poniesie odpowiedzialność i pokryje koszty związane ze zdarzeniem, na skutek którego powstała szkoda rzeczowa, czyli samochód poszkodowanego został uszkodzony lub zniszczony (szkoda całkowita).

W jakiej sytuacji UFG pokryje straty po kolizji?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci pieniądze tylko za szkody na osobie. Oznacza to, że jeśli w wyniku kolizji poszkodowany wymagał leczenia lub rehabilitacji, to Fundusz pokryje te koszty.

Natomiast Pokrycie strat materialnych przez UFG jest możliwe tylko wtedy, gdy poszkodowana osoba wymagała pobytu w szpitalu przez przynajmniej 14 dni. Oznacza to, że jeśli na parkingu anonimowa osoba uszkodziła Twój samochód, niestety nie możesz liczyć na odszkodowanie z UFG. Pozostaje Ci wyłącznie likwidacja szkody z AC. Dzięki wypłacie odszkodowania z tej polisy, nie musisz płacić za naprawę auta z własnej kieszeni. 

Likwidacja szkody z AC nie oznacza jednak, że poszkodowany straci wypracowane zniżki. W takiej sytuacji Fundusz wyrówna szkodę w tym zakresie. Należy przy tym pamiętać, że w momencie likwidacji szkody przez ubezpieczyciela, czy to z polisy OC sprawcy wypadku, czy naszego ubezpieczenia AC towarzystwo ubezpieczeniowe może próbować zaniżyć jego wysokość.

wypadek - sprawca

Należy również pamiętać, że nawet jeśli udało się ustalić tożsamość sprawcy wypadku, a jego wina nie budzi wątpliwości to i tak wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela może zostać zaniżona. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy skutecznie pomagają w uzyskaniu dopłaty do odszkodowania.

Mateusz Matłosz
Mateusz Matłosz

W Dopłatach Powypadkowych S.A. odpowiada za kontakty z klientami oraz za przygotowanie treści merytorycznych dotyczących... czytaj więcej

Czytaj również


04.08.2020

Kolizja na drodze, co dalej?

Zdecydowana większość kierowców jeździ ostrożnie i bezpiecznie w przekonaniu, że nigdy nie przytrafi im się

22.06.2020

Wypadek za granicą a wypłata odszkodowania

Letnie miesiące to czas wielu wyjazdów wakacyjnych, również zagranicznych. Choć w tym roku wiele z

31.01.2020

Czy przy wyjeździe za granicę potrzebna jest Zielona Karta?

Kolizja drogowa z obcokrajowcem wymaga zachowania odpowiednich procedur bez względu na to, kto jest sprawcą

Bezpłatna analiza