Sprzedaż auta ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?

Sprzedaż auta ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?

4 marca 2021

Sprzedając samochód zapewne posiadasz obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dowiedz się co należy zrobić aby uniknąć płacenia kolejnej składki ubezpieczenia. Jakie dokumenty należy przekazać nowemu właścicielowi pojazdu? Kupując auto nie masz pewności czy możesz korzystać z wykupionego ubezpieczenia OC byłego właściciela pojazdu? Sprzedaż auta ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC

Jako właściciel samochodu masz obowiązek przekazać nowemu nabywcy pojazdu polisę OC. Ponadto  jesteś zobligowany do poinformowania o tym fakcie swojego ubezpieczyciela w ciągu czternastu dni od momentu sprzedaży pojazdu. Jest to bardzo ważne ponieważ jeżeli tego nie zrobisz ryzykujesz wznowieniem polisy na kolejny rok – a co za tym idzie? Będziesz zobowiązany do zapłacenia składki. Istnieje oczywiście możliwość wyjaśnienia całej sprawy – ale po co zadawać sobie tyle kłopotu? Zawiadomić towarzystwo ubezpieczeń możesz na kilka sposobów. Najpewniej najlepszym sposobem będzie poinformowanie firmy ubezpieczeniowej na piśmie  załączając przy tym umowę sprzedaży auta.

Kupiłem samochód z ważnym OC – czy mogę je zatrzymać?

Oczywiście, użytkowanie ubezpieczenia poprzedniego właściciela jest jak najbardziej możliwe. W wielu sytuacjach jest to bardzo korzystne dla kupującego. Zakup nowego pojazdu nierzadko wiąże się z drobnymi naprawami, wymianą części eksploatacyjnych – możliwość nie ponoszenia dodatkowych kosztów przy zakupie nowego auta zapewne ucieszy niejedną osobę. Warto jest wiedzieć, że po przejęciu OC od kupującego będziesz mógł z niego skorzystać tylko do końca okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że po upływie tego okresu polisa nie przedłuży się automatycznie. Trzeba tego pilnować w celu uniknięcia kary finansowej nałożonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Czy po zakupie auta z ważnym OC składka wzrośnie?

To pytanie zadaje wielu kupujących.  Czy towarzystwo ubezpieczeń ma możliwość  ponownie oszacować ryzyko i dokonać rekalkulacji składki w trakcie obowiązywania polisy? Odpowiedź brzmi tak. W sytuacji kiedy jesteś młodym niedoświadczonym kierowcą, lub w przeszłości miałeś wypadki, kolizje możesz się spodziewać, że ubezpieczyciel wyliczy nową wysokość składki. Najprawdopodobniej wysokość ewentualnej dopłaty do ubezpieczenia OC po nabyciu auta będzie niższa niż pełna składka w innym zakładzie ubezpieczeń. Jeżeli stwierdzisz, że obecna polisa ubezpieczeniowa jest dla ciebie niekorzystna to masz możliwość zmiany w dowolnym momencie jej trwania. Wystarczy, że wypowiesz dotychczasową polisę.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Niezależnie od tego czy sprzedajesz samochód czy kupujesz jesteś warto poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela.  Za okres od sprzedaży samochodu do momentu poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego odpowiada jednakowo sprzedający z kupujący.

Czytaj również


30.07.2021

Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Wypadek z udziałem dzikiej zwierzyny może być bardzo niebezpieczny, a uzyskanie odszkodowania w tym przypadku

22.07.2021

Korytarz życia

Pod koniec roku 2019 weszły w życie przepisy dotyczące korytarza życia (oraz jazdy na suwak).

18.06.2021

Wypadek samochodowy z obcokrajowcem na terenie Polski

Dzięki otwarciu granic i ogólnopojętej globalizacji zdarzenie drogowe, w którym jeden z uczestników jest spoza

11.06.2021

Szkoda wyrządzona przez zwierzęta gospodarcze

Wypadki komunikacyjne z udziałem zwierząt można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to ta

Bezpłatna analiza