Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy – co robić?

Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy – co robić?

7 lipca 2020

Uczestnicząc w kolizji drogowej możemy skorzystać z jednego z dwóch rozwiązań: wezwać na miejsce zdarzenia policję lub spisać oświadczenie. Notatka policyjna lub oświadczenie stanowi podstawę do uzyskania odszkodowania przez poszkodowanego w wypadku. W tym drugim przypadku zdarza się jednak, że sprawca wypadku nie przyznaje się do winy i wycofuje oświadczenie. Czy to oznacza, że osoba pokrzywdzona nie otrzyma odszkodowania?

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Kolizja drogowa – oświadczenie czy wezwanie policji?

W sytuacji, gdy doszło tylko do kolizji drogowej – nikt nie został ranny, a strony nie mają żadnych wątpliwości z czyjej winy doszło do stłuczki i chcą bardzo szybko dojść do porozumienia zazwyczaj spisuje się oświadczenie. Jest to znacznie szybsze rozwiązanie niż oczekiwanie na przyjazd policji. Ponadto może przyśpieszyć proces likwidacji szkody, ponieważ nie będzie konieczności oczekiwania na notatkę policyjną.

Należy jednak pamiętać, że sporządzenie oświadczenia podpisanego przez sprawcę nie daje gwarancji, że ubezpieczyciel przyjmie odpowiedzialność i wypłaci świadczenia. Sprawca kolizji może wycofać się z potwierdzenia okoliczności zdarzenia, wówczas przydatne mogą się okazać nagrania czy zdjęcia zrobione na miejscu zdarzenia, a także zeznania świadków.

Co powinno zawierać oświadczenie?

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej powinno zawierać następujące informacje:

  • data i miejsca zdarzenia,
  • okoliczności powstania kolizji czy wypadku,
  • dokładne dane uczestników w tym pojazdów w nim uczestniczących,
  • określenie sprawcy,
  • numery polis OC oraz ich wystawców w tym okresu obowiązywania polis,
  • szkic sytuacyjnego miejsca zdarzenia,
  • zakres uszkodzeń pojazdów,
  • informacja o ewentualnych doznanych obrażeniach ciała,
  • dane świadków, jeśli byli obecni,
  • informacja o ewentualnie wykonanych zdjęciach szkody.

W toku likwidacji szkody ubezpieczyciel na podstawie danych z oświadczenia występuje do sprawcy zdarzenia o potwierdzenie okoliczności zdarzenia. Niekiedy sprawca pomimo złożonego wcześniej oświadczenia ostatecznie nie przyznaje się do winy tłumacząc, że był pod wpływem emocji i nie mógł właściwie ocenić sytuacji lub wręcz został zmuszony do złożenia oświadczenia. Jednym rozwiązaniem, które pozwala na uniknięcie tego rodzaju problemów jest wezwanie policji na miejsce zdarzenia.

Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy – co dalej?

Jeżeli uczestnicy kolizji drogowej nie potrafią dojść do porozumienia konieczne może być wezwanie policji, która przeprowadzi czynności umożliwiające wskazanie sprawcy.

Są to między innymi oględziny uszkodzonych pojazdów, miejsca zdarzenia, zabezpieczenie terenu oraz przesłuchanie wszystkich uczestników i ewentualnych naocznych świadków. Pracę śledczych może również ułatwić zapis z kamer monitoringu znajdujący się w okolicy miejsca zdarzenia. Po zapoznaniu z całym materiałem dowodowym dostępnym na miejscu policja wskazuje sprawcę, który może zostać ukarany mandatem.

wypadek

Warto wiedzieć, że nawet jeśli wina sprawcy kolizji czy wypadku nie budzi wątpliwości to i tak wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela może zostać zaniżona. Dlatego warto skorzystać z pomocy naszych ekspertów, którzy skutecznie pomagają w uzyskaniu dopłaty do odszkodowania.

Mateusz Matłosz
Mateusz Matłosz

W Dopłatach Powypadkowych S.A. odpowiada za kontakty z klientami oraz za przygotowanie treści merytorycznych dotyczących... czytaj więcej

Czytaj również


30.07.2021

Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Wypadek z udziałem dzikiej zwierzyny może być bardzo niebezpieczny, a uzyskanie odszkodowania w tym przypadku

18.06.2021

Wypadek samochodowy z obcokrajowcem na terenie Polski

Dzięki otwarciu granic i ogólnopojętej globalizacji zdarzenie drogowe, w którym jeden z uczestników jest spoza

08.01.2021

Jak postępować w przypadku stłuczki?

Pomimo trwającej pandemii okres świąteczno-noworoczny przyczynił się do wzmożonego ruchu na drogach. Niska temperatura oscylująca

11.12.2020

Wycena pojazdu – najważniejsze informacje

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym prawdopodobnie jesteś jedną z osób, która jest niezadowolona z

Bezpłatna analiza