Samochód zastępczy po kolizji

Samochód zastępczy po kolizji

27 kwietnia 2020

Każdego dnia dochodzi do wielu wypadków drogowych, a samochody, które biorą w nich udział wymagają przeprowadzenia napraw, które w zależności od indywidualnej sytuacji mogą trwać od kilku dni do ponad miesiąca. Czy osoba poszkodowana jest w tym czasie skazana na korzystanie z komunikacji miejskiej i taksówek? Rozwiązaniem tego problemu może być samochód zastępczy, jednak ubezpieczyciele nie zawsze chcą pokryć koszty z tym związane. Kto może wynająć auto zastępcze? Jak długo można z niego korzystać?

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Auto zastępcze po wypadku

Osoba poszkodowana w wypadku lub kolizji drogowej może otrzymać odszkodowanie za zniszczony pojazd. Nie jest to jednak jedyne należne jej świadczenie – często zapominamy o tym, że odszkodowaniem powinny być objęte wszelkie negatywne następstwa wypadku. Oznacza to, że ubezpieczyciel powinien pokryć również koszty holowania uszkodzonego samochodu, a także najmu samochodu zastępczego.

Jakie warunki należy spełnić, aby móc wynająć auto zastępcze?

Z samochodu zastępczego skorzystać osoba poszkodowana w wypadku, ale muszą jednak zostać spełnione określone warunki:

  • samochód musi być jej niezbędny do codziennego funkcjonowania,
  • w gospodarstwie domowym nie ma pojazdu o podobnym standardzie.

Ponadto korzystanie z samochodu zastępczego jest możliwe zarówno w przypadku szkody częściowej, jak i całkowitej. Wypożyczając pojazd zastępczy należy pamiętać, że nie może on być wyższej klasy niż auto, jakim dana osoba porusza się na co dzień. W przeciwnym wypadku ubezpieczyciel może zakwestionować zasadność najmu, wówczas koszty z nim związane zostaną zwrócone tylko do wysokości, w jakiej zmieściłoby się wynajęcie auta tej samej klasy.

Jak długo można korzystać z auta zastępczego?

Samochód zastępczy z OC sprawcy ma służyć osobie poszkodowanej w czasie, w którym nie może ona korzystać z własnego auta. Oznacza to, że w przypadku szkody częściowej auto zastępcze może być użytkowane do momentu zakończenia naprawy samochodu, który uległ uszkodzenia na skutek wypadku. 

Niestety, ubezpieczyciele bardzo często naruszają tę zasadę zwracając koszty najmu auta zastępczego za okres technologicznego, a nie rzeczywistego czasu naprawy. Nie uwzględnia on między innymi oczekiwania na części potrzebne do naprawy czy schnięcia polakierowanych elementów karoserii, co oznacza, że osoba poszkodowana otrzymuje zaniżoną wypłatę.

Natomiast w sytuacji, gdy na skutek wypadku stwierdzono w pojeździe szkodę całkowitą koszty korzystania z pojazdu zastępczego powinny obejmować okres od dnia wypadku do momentu uzyskania odszkodowania.

Czy samochód zastępczy można wynająć bezgotówkowo?

Zazwyczaj to ubezpieczyciel wyznacza wypożyczalnię, z której usług może skorzystać osoba poszkodowana. Rozliczenie odbywa się wówczas bezpośrednio pomiędzy wypożyczalnią a ubezpieczycielem, a udział poszkodowanego nie jest konieczny.

Zdarza się jednak, że kierowcy pomimo tego, iż skorzystali z wypożyczalni wskazanej przez ubezpieczyciela muszą zmierzyć się z różnymi problemami, takimi jak skracanie czasu wynajmu przez ubezpieczyciela, podważanie jego zasadności, a także zaniżanie zwracanej kwoty za wynajem.

ile czasu samochód zastępczy po wypadku

Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie z jakiego może skorzystać osoba poszkodowana – alternatywą może być samodzielny wynajem na kilka lub kilkanaście dni. Jest to jednak spore obciążenie finansowe, a nie każdego stać na taki wydatek. Tym bardziej, że trudno przewidzieć, kiedy ubezpieczyciel zwróci pieniądze należne osobie poszkodowanej.

W takich sytuacjach niektóre wypożyczalnie oferują swoją pomoc i same zajmują się ściąganiem należności od ubezpieczycieli – klient nie płaci za samochód zastępczy ani złotówki. Podobne praktyki stosują warsztaty naprawcze, które również oferują swoim klientom auta zastępcze.

Z punktu widzenia osoby poszkodowanej w wypadku skorzystanie z pojazdu zastępczego w ten sposób jest korzystne, natomiast warsztat naprawczy lub wypożyczalnia oferując taką usługę musi mierzyć się z dużymi trudnościami podczas odzyskiwania kosztów najmu pojazdu zastępczego od ubezpieczyciela.

Dzieje się tak dlatego, że towarzystwa ubezpieczeniowe narzucają poszkodowanemu korzystanie z najmu za swoim pośrednictwem bądź według ustalonych wewnętrznie stawek dobowych najmu. Pozostałe warunki najmu proponowanego przez ubezpieczycieli nie są ujawniane poszkodowanym. Oznacza to, że wypożyczalnie pojazdów zastępczych proponując ofertę odmienną od ubezpieczyciela muszą wykazać słuszność swoich racji.

analiza

Sposobem na odzyskanie pełnego wynagrodzenia należnego osobie poszkodowanej lub warsztatowi czy wypożyczalni w związku ze świadczonymi usługami jest przede wszystkim postępowanie polubowne, a jeśli nie przyniesie ono oczekiwanych rezultatów – skierowanie sprawy do sądu. Dlatego warto powierzyć swoją sprawę profesjonalistom, którzy znają działanie towarzystw ubezpieczeń oraz specyfikę rynku motoryzacyjnego. Eksperci wykorzystując posiadaną wiedzę i doświadczenie, szybko i skutecznie uzyskają zwrot pełnych kosztów z tytułu najmu pojazdu zastępczego.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W Dopłatach Powypadkowych S.A. zajmuje się tematyką związaną ze szkodami...czytaj więcej

Czytaj również


06.08.2021

Szkoda podczas załadunku i rozładunku

Oczywistym wydaje się fakt, że ubezpieczenie obowiązkowe OC chroni uczestników wypadku samochodowego. Sprawcę przed odpowiedzialnością

11.12.2020

Wycena pojazdu – najważniejsze informacje

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym prawdopodobnie jesteś jedną z osób, która jest niezadowolona z

26.11.2020

Kara za brak OC – co warto wiedzieć?

Kara za brak OC może być bardzo dotkliwa, a w 2021r. kary za brak ubezpieczenia

16.11.2020

Utrata wartości handlowej samochodu – co warto wiedzieć

Podstawowym świadczeniem, jakie może otrzymać osoba poszkodowana w wypadku jest odszkodowanie. Ma ono za zadanie

Bezpłatna analiza