Pojazd zastępczy-odszkodowanie

Pojazd zastępczy-odszkodowanie

18 lutego 2021

Odszkodowanie związane z pojazdem zastępczym jest jednym z wielu, które przysługują poszkodowanemu po wypadku drogowym. W wyniku sporych uszkodzeń pojazdu poruszanie się nim może być niemożliwe. W takiej sytuacji z uwagi na zły stan techniczny samochodu poszkodowany może domagać się od ubezpieczyciela o pojazd zastępczy a zarazem odszkodowanie z tego tytułu.

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Pojazd zastępczy na dwa sposoby

Pojazd zastępczy można wynająć od firm specjalizujących się w najmach pojazdów. Można również wystąpić do ubezpieczyciela sprawcy o bezgotówkowy najem pojazdu. W pierwszym przypadku istnieje możliwość cesji roszczeń związanych z najmem na samą wypożyczalnię. Można również pobrać fakturę za najem i przekazać ją ubezpieczycielowi sprawcy. Opcja druga – czyli skorzystanie z pojazdu zastępczego podstawionego bezpośrednio przez ubezpieczyciela. Takie rozwiązanie wydaje się być bezpieczniejsze, lecz zazwyczaj auto jest podstawione z opóźnieniem i zabrane zbyt szybko.

Na jak długo przysługuje pojazd zastępczy?

Jest to zależne od kwalifikacji szkody na pojeździe. Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel informuje poszkodowanego w jaki sposób rozliczył szkodę:

  • rozliczenie jako szkoda częściowa ( wtedy pojazd nadaje się do naprawy)
  • rozliczenie jako szkoda całkowita ( w takiej sytuacji koszty naprawy pojazdu przerastają jego wartość)

Długość najmu pojazdu, gdy szkoda jest częściowa uzależniona jest od jej rozmiaru, od trudności naprawy i od dostępności części. Najprościej rzecz ujmując akceptowalny okres najmu pojazdu zastępczego powinien być liczony od zgłoszenia szkody do wydania przez warsztat naprawionego pojazdu. W międzyczasie odbywają się oględziny, sporządzenie kosztorysu przez warsztat, akceptacja tego kosztorysu przez ubezpieczyciela oraz sama naprawa. 

Gdy szkodę zakwalifikowano jako całkowitą akceptowalny okres rozpoczyna zgłoszenie szkody, a kończy zakup nowego pojazdu. Przyjmuje się, ze zakup nowego pojazdu nie powinien nastąpić później niż 7 dni po otrzymaniu środków na ten cel od ubezpieczyciela. Na te środki składa się samo odszkodowanie oraz kwota jaką poszkodowany otrzymuje za pojazd zniszczony- wrak.

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie pojazdu zastępczego?

Decydując się na wynajem pojazdu zastępczego należy zwrócić uwagę jakiego segmentu jest nasz uszkodzony pojazd. Uzasadniony przez firmę ubezpieczeniową najem pojazdu zastępczego będzie w momencie wyboru pojazdu tej samej klasy. Przy wyborze samochodu zastępczego należy zwrócić uwagę na stawki dzienne proponowane przez firmy wynajmujące pojazd. Ceny za najem powinny być adekwatne do rozmiaru pojazdu oraz przystawać do średniej rynkowej – nie mogą być sztucznie zawyżone. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może nie uznać pełnej kwoty na fakturze. W konsekwencji koszt ten pokryjemy z własnej kieszeni.

Gdy poszkodowany ma więcej pojazdów niż jeden i nie są one używane (np. przez innych domowników) najem pojazdu wydaje się być zbędny. Jednakże jest to rozpatrywane indywidualnie, bo możliwym jest, że uszkodzony został jedyny pojazd z nadwoziem kombi w segmencie “D” a wszystkie pozostałe pojazdy należą do segmentu “A” – wówczas najem wydaje się być uzasadniony.

Pamiętaj, od każdej decyzji zakładu ubezpieczeń przysługuje Ci odwołanie. Jeżeli nie uda się Tobie polubownie zakończyć sprawy z ubezpieczycielem skorzystaj z pomocy ekspertów. Swoją wiedzą i doświadczeniem szybko i skutecznie uzyskają zwrot pełnych kosztów za pojazd zastępczy.

Czytaj również


04.03.2021

Sprzedaż auta ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?

Sprzedając samochód zapewne posiadasz obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dowiedz się co należy zrobić aby uniknąć płacenia

03.02.2021

Likwidacja szkody a brak OC sprawcy

Gdy dojdzie do szkody na pojeździe, nikomu nic się nie stało i sprawca przyznaje się

18.01.2021

Odszkodowanie z OC sprawcy . Czy roszczenia można dochodzić tylko za uszkodzony pojazd?

Odszkodowanie OC sprawcy nie ogranicza się tylko do uszkodzonego pojazdu. Niestety nie zawsze bezpieczne prowadzenie

08.01.2021

Jak postępować w przypadku stłuczki?

Pomimo trwającej pandemii okres świąteczno-noworoczny przyczynił się do wzmożonego ruchu na drogach. Niska temperatura oscylująca

Bezpłatna analiza