Pasy bezpieczeństwa ratują życie

Pasy bezpieczeństwa ratują życie

2 lipca 2021

Czy warto zapinać pasy? Oczywiście. Czy każdy je zapina? Oczywiście, że nie – szczególnie z tyłu. Czas to zmienić. Niewyobrażalnym dramatem wydaje się usłyszeć, że ktoś przeżyłby gdyby miał zapięte pasy…

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Pasem bezpieczeństwa nazywa się pas z tkaniny lub tworzywa sztucznego montowany w samochodzie, który po zapięciu częściowo chroni ludzi przed uszkodzeniami ciała w razie wypadku lub gwałtownego hamowania. Dzisiejsze pasy (biodrowo-ramienne) zostały wprowadzone w latach 60tych przez firmę Volvo. W Polsce obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa z przodu wprowadzono w 1983, a dopiero w roku 1991 wprowadzono obowiązek zapinania wszystkich pasów, także tylnych. Można zatem powiedzieć, że pasy zapina się w Polsce już od 30 lat.

Sam obowiązek zapinania pasów wynika z Art. 39 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi, że: „Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy (…).”. Z dalszej części tego artykułu dowiedzieć się można, że wyżej wymieniony obowiązek nie dotyczy wszystkich. Wykluczeniu podlegają m.in. osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa, kobiety o widocznej ciąży, kierujący taksówką podczas przewożenia pasażera, instruktor lub egzaminator podczas szkolenia lub egzaminowania czy policjant.

Czemu więc nadal tak wiele osób nie zapina pasów? Czy nie zależy im na życiu? Wokół tematyki pasów i ich zapinania narodziło się wiele mitów, oto niektóre z nich:

  • W czasie zderzenia pasy przeszkadzają, aby szybko wydostać się z auta.
  • Jechanie niewielką prędkością zwalnia z zapinania pasów.
  • Dorosły, gdy jest zapięty, może trzymać dziecko na rękach.
  • Pas nie jest potrzebny przy jeździe na niewielkie odległości.
  • Na tylnym siedzeniu można nie zapinać pasów.
  • W czasie kolizji lepiej być wyrzuconym z auta.
  • Jeśli są poduszki bezpieczeństwa, to nie trzeba zapinać pasów.

Powyższe jest stanowczo listą bzdur dotyczących pasów bezpieczeństwa!

bezpłatna analiza

70 % uratowanych w wypadkach może podziękować pasom bezpieczeństwa. Zastosowanie pasa bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko śmierci kierowcy 3-krotnie w czasie zderzenia czołowego, 2-krotnie bocznego, oraz aż 5-okrotnie podczas przewrócenia się pojazdu (koziołkowania).

Dlaczego zatem podczas policyjnej akcji „Pasy” aż 60% skontrolowanych kierujących (funkcjonariusze skontrolowali blisko 2,2 tys. pojazdów) prowadziło pojazd bez zapiętych pasów bezpieczeństwa? Kara za brak zapiętych pasów wydaje się być niewystarczająca. Aktualnie za brak pasów możesz zostać ukarany mandatem. Kierowca, który nie zapiął pasów i został zatrzymany, otrzyma mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne. Jeśli pasażer nie ma zapiętych pasów, to policja ukarze mandatem w wysokości 100 zł zarówno jego, jak i kierowcę.

Pasy definitywnie ratują życie. Niezapięcie pasów bezpieczeństwa spowodowane roztargnieniem czy brakiem wiedzy może spowodować znaczny uszczerbek na zdrowiu, kalectwo lub śmierć zarówno osoby, która ich nie zapięła jaki i współpasażera. Czy warto?

Czytaj również


30.07.2021

Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Wypadek z udziałem dzikiej zwierzyny może być bardzo niebezpieczny, a uzyskanie odszkodowania w tym przypadku

14.05.2021

Jak poprawnie napisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym?

Zdarzenie drogowe nie jest wbrew pozorom niczym niezwykłym, jednakże wciąż wielu kierowców nie wie co

Bezpłatna analiza