Oświadczenie o kolizji drogowej

Oświadczenie o kolizji drogowej

9 października 2020

Statystyki policyjne dotyczące wypadków i kolizji drogowych mówią o ponad 455 tysiącach kolizji drogowych, do których doszło w 2019 roku. Ich liczba znacząco wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. Czy do każdego zdarzenia na drodze należy wzywać policję? Kiedy wystarczy spisać oświadczenie? Co poszkodowany powinien wiedzieć o kolizji drogowej?

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Kolizja a wypadek

Podstawową różnicą pomiędzy kolizją a wypadkiem są konsekwencje jakie ze sobą niosą, w tym zakres obrażeń, jakich doznał poszkodowany. Jako wypadek należy traktować takie zdarzenie w ruchu drogowym, które doprowadziło do poważnych obrażeń powodujących rozstrój zdrowia trwający powyżej 7 dni lub śmierci jednego z uczestników zdarzenia.

Natomiast o kolizji drogowej możemy mówić, jeśli nie doszło do obrażeń ciała lub śmierci jednego z uczestników zdarzenia. Tym samym skutkiem kolizji jest przede wszystkim szkoda majątkowa, w związku z uszkodzeniami samochodu. Należy przy tym pamiętać, że roszczenie odszkodowawcze z tym związane przedawnia się po upływie 3 lat, dla poszkodowanego oznacza to, że ma ograniczony czas, w którym może starać się o wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela.

Czas działa na naszą niekorzyść i choć pierwszą wypłatę należnych nam świadczeń możemy otrzymać relatywnie szybko to w większości przypadków jest to suma znacznie zaniżona. Warto wówczas skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mogą pomóc w uzyskaniu dopłaty do odszkodowania.

Likwidacja szkody w przypadku kolizji drogowej

W przypadku kolizji drogowej proces likwidacji szkody ma uproszczony charakter. Najczęściej odbywa się to poprzez spisanie oświadczeń przez poszkodowanego praz sprawcę zdarzenia.

oświadczenie o kolizji drogowej

Jeśli doszło do kolizji drogowej nie ma potrzeby wzywania na miejsce policji. Wyjątkiem jest sytuacja, w której trudność sprawia ustalenie sprawcy zdarzenia, wówczas konieczne może okazać się wezwanie policji, która jednoznacznie ustali przebieg zdarzenia i rozstrzygnie spór pomiędzy stronami. Notatka policyjna będzie wówczas ważnym dokumentem podczas ubiegania się o wypłatę odszkodowania.

Oświadczenie o kolizji drogowej

Oświadczenie o kolizji drogowej powinno zawierać kilka informacji, przede wszystkim dotyczących uczestników zdarzenia oraz jego okoliczności. Z treści dokumentu musi jasno wynikać co się stało i kto brał udział w zdarzeniu.

Co powinno zawierać oświadczenie o kolizji?

  • Opis okoliczności zdarzenia (w tym: data, godzina, miejsce zdarzenia).
  • Dane poszkodowanego i sprawcy.
  • Numery rejestracyjne samochodów.
  • Numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy oraz informację o ubezpieczycielu.
  • Opis uszkodzeń pojazdu poszkodowanego oraz sprawcy.
  • Oświadczenie sprawcy o przyjęciu odpowiedzialności za kolizję.
  • Dane ewentualnych świadków.

Informacja o ewentualnych świadkach zdarzenia może okazać się bardzo ważna w późniejszym procesie likwidacji szkody. W jego trakcie towarzystwo ubezpieczeniowe wyśle lub skontaktuje się telefonicznie ze sprawcą wypadku. Jest to standardowa procedura ubezpieczycieli, która umożliwia weryfikację prawdziwości złożonego oświadczenia.

Warto wiedzieć, że nawet jeśli sprawca wypadku podpisze oświadczenie może się potem wycofać, nie potwierdzając okoliczności zdarzenia. W takiej sytuacji konieczne może okazać się sięgnięcie po inne dowody – nagrania oraz zdjęcia z miejsca zdarzenia, a także relacje świadków.

wypadek - oświadczenie

Po spisaniu oświadczenia o kolizji warto się zastanowić co dalej. Kosztorysy, a tym samym odszkodowania należne poszkodowanym w wypadkach są regularnie zaniżane przez ubezpieczycieli. Warto wówczas rozważyć chociażby odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, dzięki któremu możliwe jest otrzymanie dopłaty do odszkodowania.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W Dopłatach Powypadkowych S.A. zajmuje się tematyką związaną ze szkodami...czytaj więcej

Czytaj również


30.07.2021

Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Wypadek z udziałem dzikiej zwierzyny może być bardzo niebezpieczny, a uzyskanie odszkodowania w tym przypadku

18.06.2021

Wypadek samochodowy z obcokrajowcem na terenie Polski

Dzięki otwarciu granic i ogólnopojętej globalizacji zdarzenie drogowe, w którym jeden z uczestników jest spoza

08.01.2021

Jak postępować w przypadku stłuczki?

Pomimo trwającej pandemii okres świąteczno-noworoczny przyczynił się do wzmożonego ruchu na drogach. Niska temperatura oscylująca

11.12.2020

Wycena pojazdu – najważniejsze informacje

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym prawdopodobnie jesteś jedną z osób, która jest niezadowolona z

Bezpłatna analiza