Oświadczenie o kolizji drogowej

Oświadczenie o kolizji drogowej

9 października 2020

Statystyki policyjne dotyczące wypadków i kolizji drogowych mówią o ponad 455 tysiącach kolizji drogowych, do których doszło w 2019 roku. Ich liczba znacząco wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. Czy do każdego zdarzenia na drodze należy wzywać policję? Kiedy wystarczy spisać oświadczenie? Co poszkodowany powinien wiedzieć o kolizji drogowej?

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Kolizja a wypadek

Podstawową różnicą pomiędzy kolizją a wypadkiem są konsekwencje jakie ze sobą niosą, w tym zakres obrażeń, jakich doznał poszkodowany. Jako wypadek należy traktować takie zdarzenie w ruchu drogowym, które doprowadziło do poważnych obrażeń powodujących rozstrój zdrowia trwający powyżej 7 dni lub śmierci jednego z uczestników zdarzenia.

Natomiast o kolizji drogowej możemy mówić, jeśli nie doszło do obrażeń ciała lub śmierci jednego z uczestników zdarzenia. Tym samym skutkiem kolizji jest przede wszystkim szkoda majątkowa, w związku z uszkodzeniami samochodu. Należy przy tym pamiętać, że roszczenie odszkodowawcze z tym związane przedawnia się po upływie 3 lat, dla poszkodowanego oznacza to, że ma ograniczony czas, w którym może starać się o wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela.

Czas działa na naszą niekorzyść i choć pierwszą wypłatę należnych nam świadczeń możemy otrzymać relatywnie szybko to w większości przypadków jest to suma znacznie zaniżona. Warto wówczas skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mogą pomóc w uzyskaniu dopłaty do odszkodowania.

Likwidacja szkody w przypadku kolizji drogowej

W przypadku kolizji drogowej proces likwidacji szkody ma uproszczony charakter. Najczęściej odbywa się to poprzez spisanie oświadczeń przez poszkodowanego praz sprawcę zdarzenia.

oświadczenie o kolizji drogowej

Jeśli doszło do kolizji drogowej nie ma potrzeby wzywania na miejsce policji. Wyjątkiem jest sytuacja, w której trudność sprawia ustalenie sprawcy zdarzenia, wówczas konieczne może okazać się wezwanie policji, która jednoznacznie ustali przebieg zdarzenia i rozstrzygnie spór pomiędzy stronami. Notatka policyjna będzie wówczas ważnym dokumentem podczas ubiegania się o wypłatę odszkodowania.

Oświadczenie o kolizji drogowej

Oświadczenie o kolizji drogowej powinno zawierać kilka informacji, przede wszystkim dotyczących uczestników zdarzenia oraz jego okoliczności. Z treści dokumentu musi jasno wynikać co się stało i kto brał udział w zdarzeniu.

Co powinno zawierać oświadczenie o kolizji?

  • Opis okoliczności zdarzenia (w tym: data, godzina, miejsce zdarzenia).
  • Dane poszkodowanego i sprawcy.
  • Numery rejestracyjne samochodów.
  • Numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy oraz informację o ubezpieczycielu.
  • Opis uszkodzeń pojazdu poszkodowanego oraz sprawcy.
  • Oświadczenie sprawcy o przyjęciu odpowiedzialności za kolizję.
  • Dane ewentualnych świadków.

Informacja o ewentualnych świadkach zdarzenia może okazać się bardzo ważna w późniejszym procesie likwidacji szkody. W jego trakcie towarzystwo ubezpieczeniowe wyśle lub skontaktuje się telefonicznie ze sprawcą wypadku. Jest to standardowa procedura ubezpieczycieli, która umożliwia weryfikację prawdziwości złożonego oświadczenia.

Warto wiedzieć, że nawet jeśli sprawca wypadku podpisze oświadczenie może się potem wycofać, nie potwierdzając okoliczności zdarzenia. W takiej sytuacji konieczne może okazać się sięgnięcie po inne dowody – nagrania oraz zdjęcia z miejsca zdarzenia, a także relacje świadków.

wypadek - oświadczenie

Po spisaniu oświadczenia o kolizji warto się zastanowić co dalej. Kosztorysy, a tym samym odszkodowania należne poszkodowanym w wypadkach są regularnie zaniżane przez ubezpieczycieli. Warto wówczas rozważyć chociażby odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, dzięki któremu możliwe jest otrzymanie dopłaty do odszkodowania.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W Dopłatach Powypadkowych S.A. zajmuje się tematyką związaną ze szkodami...czytaj więcej

Czytaj również


21.09.2020

Gdzie naprawić auto po wypadku?

Wypadki samochodowe to sytuacje niezwykle stresujące. Niestety często samo zdarzenie to dopiero początek kłopotów -

31.08.2020

Szkoda z OC – jak i gdzie ją zgłosić?

Wypadek, a nawet niewielka kolizja to dla uczestników tych zdarzeń wiele stresu i nerwów. Należy

30.07.2020

Zgłoszenie szkody – krok po kroku

Niezależnie od tego czy doszło do kolizji drogowej czy wypadku, jeżeli zostaliśmy poszkodowani należy się

07.07.2020

Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy – co robić?

Uczestnicząc w kolizji drogowej możemy skorzystać z jednego z dwóch rozwiązań: wezwać na miejsce zdarzenia

Bezpłatna analiza