Odkup odszkodowania OC

Odkup odszkodowania OC

20 lipca 2020

Kolizja drogowa czy wypadek może być bardzo stresująca dla poszkodowanego. Niestety w wielu przypadkach jest to dopiero początek późniejszych kłopotów – organizacja naprawy samochodu, a także uzyskanie odszkodowania od ubezpieczyciela może okazać się dużo bardziej skomplikowane niż mogłoby to się wydawać. Jest to spowodowane między innymi regularnym zaniżaniem wypłat przez ubezpieczycieli. Rozwiązaniem tego problemu może być odkup odszkodowania przez wyspecjalizowany podmiot. Co to jest jest? Jak przebiega proces i dlaczego warto skorzystać z tej metody? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Co to jest odkup odszkodowania?

Odkup odszkodowania jest wygodnym rozwiązaniem dla osób, które mają poczucie, że ubezpieczyciel zaniżył wypłatę należnego im odszkodowania, a nie chcą sami dłużej zajmować się tą sprawą czy płacić za opinię rzeczoznawcy. Poszkodowani, którzy chcą skorzystać z dopłaty do odszkodowań decydują się na to rozwiązanie również ze względu na brak potrzeby dalszego kontaktu ubezpieczycielem oraz uczestniczeniem w postępowaniu sądowym.

Osoba poszkodowana w wypadku może zbyć swoje prawo do uzyskania należnego jej odszkodowania. W ramach odkupu szkody otrzymuje wówczas uzgodnione uprzednio wynagrodzenie.

Prawa do roszczenia przenosi się w ramach cesji wierzytelności, co reguluje art. 511 Kodeksu cywilnego. Do odkupu szkody może dojść maksymalnie w ciągu 3 lat od zdarzenia i jest to działanie jednorazowe. Ponadto jeżeli poszkodowany zdecyduje się na cesje wierzytelności jako sprzedający nie ma prawa ubiegać się o dopłatę do odszkodowania, ponieważ te prawo przejmuje firma, która odkupiła roszczenie. To na niej spoczywa ryzyko związane z udowodnieniem roszczenia i uzyskania dopłaty.

Procedura odkupu szkody

Odkup szkody dotyczy tylko tych spraw, w których doszło do wypłaty odszkodowania na podstawie kosztorysu. Jest on podstawą do wyceny dopłaty, a także zaproponowania kwoty odkupu szkody osobie poszkodowanej w wypadku.

Decydując się na ofertę firmy specjalizującej się w dopłatach do odszkodowań możesz otrzymać dodatkowe środki bez konieczności żmudnej walki z ubezpieczycielem – wypełnimy za Ciebie stosowne dokumenty i wyślemy je do Ciebie drogą elektroniczną. Po zapoznaniu z treścią cesji wierzytelności: drukujesz dokument, podpisujesz zgodnie z instrukcją i wysyłasz pocztą na wskazany adres. Następnie wysyłasz do nas skan podpisanej cesji wraz z potwierdzeniem nadania przesyłki, a my zlecamy przelew na Twoje konto bankowe.

W kolejnym roku, a właściwie do końca lutego otrzymasz PIT-11, który należy uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim odkup odszkodowań jest procedurą regulowaną prawnie i w pełni bezpieczną. Korzystając z tego rozwiązania nie tracisz nic z sumy otrzymanego odszkodowania, a ponad to:

  • masz pewność, że w klika dni otrzymasz dopłatę do odszkodowania,
  • nie musisz pisać odwołań do ubezpieczyciela,
  • zaoszczędzisz czas i niepotrzebny stres,
  • nie musisz obawiać się długotrwałego procesu sądowego,
  • w żaden sposób nie wpływa to na umowę zawartą z ubezpieczycielem.
wypadek

Podsumowując, odkup szkody to rozwiązanie w którym otrzymujemy szybką wypłatę dodatkowych środków na podstawie cesji wierzytelności. Dopłata do odszkodowania jest możliwa jeśli od dnia wydania ostatecznej decyzji przez ubezpieczyciela nie minęło więcej niż trzy lata. Pamiętaj, że odkupowi podlegają wyłącznie majątkowe szkody komunikacyjne oraz, że szkodę możesz sprzedać tylko raz.

Mateusz Matłosz
Mateusz Matłosz

W Dopłatach Powypadkowych S.A. odpowiada za kontakty z klientami oraz za przygotowanie treści merytorycznych dotyczących... czytaj więcej

Czytaj również


06.08.2021

Szkoda podczas załadunku i rozładunku

Oczywistym wydaje się fakt, że ubezpieczenie obowiązkowe OC chroni uczestników wypadku samochodowego. Sprawcę przed odpowiedzialnością

11.12.2020

Wycena pojazdu – najważniejsze informacje

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym prawdopodobnie jesteś jedną z osób, która jest niezadowolona z

26.11.2020

Kara za brak OC – co warto wiedzieć?

Kara za brak OC może być bardzo dotkliwa, a w 2021r. kary za brak ubezpieczenia

16.11.2020

Utrata wartości handlowej samochodu – co warto wiedzieć

Podstawowym świadczeniem, jakie może otrzymać osoba poszkodowana w wypadku jest odszkodowanie. Ma ono za zadanie

Bezpłatna analiza