Naprawa auta po wypadku – sprawdź kosztorys

Naprawa auta po wypadku – sprawdź kosztorys

7 maja 2020

Obecnie samochód to jeden z najpopularniejszych środków transportu, służy nam nie tylko do załatwiania spraw związanych z życiem codziennym czy podróżowania, ale często jest też narzędziem pracy. W sytuacji, gdy auto zostało uszkodzone w wypadku, zależy nam na jak najszybszym przywróceniu go do stanu sprzed wypadku. Pojazd trafia do warsztatu. Naprawa auta po wypadku – w jaki sposób rozliczyć się z warsztatem? Co zrobić w sytuacji, gdy ubezpieczyciel zaniża kosztorys?

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Odszkodowanie po kolizji

Osoba, której samochód został uszkodzony w wypadku spowodowanym z winy innego kierowcy może skorzystać z jednego z dwóch sposobów likwidacji szkody: kosztorysowego lub warsztatowego.

Pierwszy z nich polega na uzyskaniu wypłaty odszkodowania w związku z uszkodzeniem pojazdu. Podstawą jest ocena uszkodzeń przez rzeczoznawcę danego towarzystwa ubezpieczeń.  To ubezpieczyciel określa rodzaj części zamiennych oraz stawkę za roboczogodzinę, które następnie są ujmowane w kosztorysie.

Druga z metod to forma rozliczeń, w której ubezpieczyciel zwraca rzeczywiste koszty naprawy na podstawie faktur. Ponadto w przypadku metody warsztatowej to warsztat bezpośrednio rozlicza się z ubezpieczycielem.

Co to jest kosztorys?

Kosztorys naprawy samochodu powinien być sporządzony według określonego schematu i zawierać szczegółową specyfikację czynności wykonanych przez warsztat. Dokument ten powinien również zawierać informację odnośnie tego na jaką kwotę oszacowano szkodę i związaną z nią naprawę pojazdu.

W interesie poszkodowanego jest zwrócenie uwagi na formę sporządzenia kosztorysu, ponieważ stanowi on podstawę do wyliczenia odszkodowania. W szczególności w kosztorysie powinny się znaleźć informacje dotyczące:

  • liczby i rodzaju czynności wykonanych podczas naprawy,
  • części podlegających wymianie oraz naprawie wraz z ich wyceną,
  • jakości części, które uwzględniono podczas tworzenia kalkulacji,
  • liczby, rodzaju oraz stawek roboczogodzin koniecznych do przeprowadzenia naprawy pojazdu.

Kosztorys powinien obejmować stawki oraz liczbę roboczogodzin wypracowanych przez mechanika samochodowego, blacharza oraz lakiernika. Ubezpieczyciel nie może ponadto tłumaczyć braku przedstawienia szczegółowej kalkulacji faktem używania do wyceny samochodu specjalistycznego programu.

sprawdź kosztorys

Zaniżony kosztorys a naprawa auta po wypadku

Kalkulacja powypadkowa stanowi podstawę zarówno do wystąpienia z roszczeniami odszkodowawczymi, a także otrzymania ewentualnej późniejszej dopłaty do odszkodowania. Dlatego niezwykle istotnym jest, aby kosztorys zawierał wszystkie wymagane elementy. Ich brak powinien wzbudzić podejrzenie o zaniżenie kwoty ubezpieczenia.

Ubezpieczyciele stosują wiele wybiegów, aby zaniżyć kosztorys naprawy pojazdu. Jednym z nich jest stwierdzenie szkody całkowitej w przypadku starszych samochodów lub gdy uszkodzenia pojazdu są duże, a naprawa kosztowna. W takiej sytuacji ubezpieczyciel zazwyczaj wykazuje, że koszty naprawy przewyższają wartość pojazdu sprzed wypadku, tym samym zaniżan jest wartość pojazdu przed zdarzeniem.

W przypadku stwierdzenia szkody częściowej ubezpieczyciele stosują metodę odwrotną, zaniżają koszty naprawy poprzez:

  • amortyzację części/stopień zużycia uszkodzonych części pojazdu,
  • zaniżanie kosztów robocizny,
  • stosowanie do wyceny tanich zamienników.
auto po wypadku

Biorąc pod uwagę zaniżanie kosztorysów przez ubezpieczycieli warto rozważyć powierzenie swojej sprawy ekspertom i zweryfikować, czy odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela nie zostało zaniżone. Specjaliści działający na rynku odszkodowań i ubezpieczeń doskonale znają specyfikę działania towarzystw ubezpieczeniowych i mają doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw. Pozwala to na podjęcie skutecznych działań i uzyskanie pełnej wysokości odszkodowania, ponadto osoba poszkodowana w wypadku może skorzystać z cesji wierzytelności, która może dotyczyć każdego składnika odszkodowania.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W Dopłatach Powypadkowych S.A. zajmuje się tematyką związaną ze szkodami...czytaj więcej

Czytaj również


30.07.2021

Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Wypadek z udziałem dzikiej zwierzyny może być bardzo niebezpieczny, a uzyskanie odszkodowania w tym przypadku

18.06.2021

Wypadek samochodowy z obcokrajowcem na terenie Polski

Dzięki otwarciu granic i ogólnopojętej globalizacji zdarzenie drogowe, w którym jeden z uczestników jest spoza

08.01.2021

Jak postępować w przypadku stłuczki?

Pomimo trwającej pandemii okres świąteczno-noworoczny przyczynił się do wzmożonego ruchu na drogach. Niska temperatura oscylująca

11.12.2020

Wycena pojazdu – najważniejsze informacje

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym prawdopodobnie jesteś jedną z osób, która jest niezadowolona z

Bezpłatna analiza