Kolizja na drodze, co dalej?

Kolizja na drodze, co dalej?

4 sierpnia 2020

Zdecydowana większość kierowców jeździ ostrożnie i bezpiecznie w przekonaniu, że nigdy nie przytrafi im się kolizja drogowa. Tymczasem na polskich wg statystyk policyjnych w 2019 roku doszło do ponad 30 tys. wypadków drogowych i aż 455,5 tys. kolizji. Dlatego nawet jeśli jesteś zdania, że Ciebie to nie dotyczy – możesz paść ofiarą nierozważnej jazdy innego kierowcy. Stare polskie przysłowie mówi “Mądry Polak po szkodzie.” Bądź mądry przed szkodą i przeczytaj artykuł, w którym odpowiemy na pytanie: kolizja na drodze, co dalej?

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Kolizja – krok po kroku

Kolizja drogowa, to zdarzenie w którym nie doszło do obrażeń ciała lub śmierci jego uczestników. W przypadku kolizji mamy do czynienia najczęściej ze szkodą majątkową.

Prawo o ruchu drogowym wyraźnie wskazuje, co powinien zrobić każdy uczestnik zdarzenia w razie kolizji drogowej:

 • Bezpośrednio po kolizji zachowaj spokój i upewnij się, czy nie doznałeś obrażeń ciała.
 • Porozmawiaj z pasażerami o ich stanie zdrowia. Potem sprawdź, stan zdrowia innych osób biorących udział w stłuczce.
 • Kolejnym krokiem jest usunięcie pojazdów z drogi, tak by nie utrudniać jazdy innym uczestnikom ruchu. Jeśli nie jest to możliwe, należy ustawić pojazd blisko pobocza i w odpowiedniej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy.

Oświadczenie czy wezwanie policji?

Jeśli doszło do kolizji kierowcy w niej uczestniczący nie mają obowiązku wzywać policji, a na potrzeby dalszego postępowania wystarczy spisanie oświadczenia.

Warto jednak rozważyć wezwanie policji na miejsce zdarzenia dzięki czemu można uniknąć wycofania oświadczenia przez sprawcę kolizji kilka dni po zdarzeniu. Brak przyjęcia odpowiedzialności przez sprawcę może spowodować znaczne opóźnienie wypłaty odszkodowania, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule.

Kolizja drogowa – oświadczenie

Oświadczenie może zostać spisane na gotowym formularzu lub jeśli go nie mamy odręcznie. Należy przy tym pamiętać, że wina sprawcy wypadku nie powinna pozostawiać wątpliwości.

Poprawnie sporządzone oświadczenie o kolizji drogowej powinno zawierać informacje takie jak:

 • data i miejsce zdarzenia,
 • krótki opis zdarzenia,
 • oświadczenie kto jest sprawcą zdarzenia,
 • dane właścicieli aut biorących udział w kolizji i osób kierujących autami w momencie zdarzenia,
 • dane samochodów biorących udział w zdarzeniu,
 • numer ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia oraz nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego,
 • listę widocznych uszkodzeń aut biorących udział w kolizji,
 • podpisy kierujących pojazdami.

Do oświadczenia warto dołączyć również schematyczny szkic zdarzenia oraz dane ewentualnych świadków kolizji. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie wykonanie zdjęć uszkodzonych pojazdów bezpośrednio po zdarzeniu.

Oświadczenie należy sporządzić tak dokładnie jak to tylko możliwe. Znacznie ułatwi to późniejsze staranie o odszkodowanie.

Odszkodowanie z OC sprawcy

W przypadku większości ubezpieczycieli zgłoszenie szkody odbywa się w prosty sposób za pomocą platformy internetowej. W formularzu zgłoszeniowym należy podać wszelkie szczegóły zdarzenia oraz dane sprawcy. Następnie czeka nas wizyta rzeczoznawcy.

Oględziny po wypadku warto przeprowadzić w zaufanym warsztacie. Rzeczoznawcy często wykorzystują niewiedzę poszkodowanego, co powoduje zaniżanie odszkodowań. Natomiast udział mechanika pomoże nam zaoszczędzić czas na wzywanie rzeczoznawcy do ponownych oględzin po otrzymaniu zaniżonego kosztorysu. Z naszych analiz wynika, że średnio 90% kosztorysów jest zaniżonych.

auto po wypadku

Ubezpieczyciele w wielu przypadkach zaniżają wysokość odszkodowania należnego poszkodowanemu. Dlatego jeśli miałeś stłuczkę i uważasz, że Twój kosztorys został zaniżony możesz skorzystać z bezpłatnej analizy sprawy. Nasi eksperci błyskawicznie ocenią zaniżenie i zaproponują kwotę dopłaty do odszkodowania.

Mateusz Matłosz
Mateusz Matłosz

W Dopłatach Powypadkowych S.A. odpowiada za kontakty z klientami oraz za przygotowanie treści merytorycznych dotyczących... czytaj więcej

Czytaj również


30.07.2021

Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Wypadek z udziałem dzikiej zwierzyny może być bardzo niebezpieczny, a uzyskanie odszkodowania w tym przypadku

22.07.2021

Korytarz życia

Pod koniec roku 2019 weszły w życie przepisy dotyczące korytarza życia (oraz jazdy na suwak).

18.06.2021

Wypadek samochodowy z obcokrajowcem na terenie Polski

Dzięki otwarciu granic i ogólnopojętej globalizacji zdarzenie drogowe, w którym jeden z uczestników jest spoza

11.06.2021

Szkoda wyrządzona przez zwierzęta gospodarcze

Wypadki komunikacyjne z udziałem zwierząt można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to ta

Bezpłatna analiza