Kiedy można zacząć naprawiać samochód po stłuczce?

Kiedy można zacząć naprawiać samochód po stłuczce?

2 czerwca 2020

Zachowanie ostrożności oraz stosowanie się do przepisów ruchu drogowego niestety nie gwarantuje bezpieczeństwa na drodze. Do kolizji czy wypadku może dojść również z winy innego kierowcy. Jako poszkodowany zastanawiasz się, kiedy można zacząć naprawiać samochód po stłuczce? Sprawdź, jak postępować w przypadku kolizji drogowej czy wypadku, aby zaoszczędzić sobie stresu i sprawnie przebrnąć przez proces naprawy samochodu i likwidacji szkody.

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Gotówkowe rozliczenie szkody

Jako poszkodowany w wypadku, do którego doszło z winy innego kierowcy możesz naprawić szkodę w pojeździe z ubezpieczenia OC sprawcy. Likwidacja szkody może odbyć się bezgotówkowo lub w ramach środków wypłaconych przez ubezpieczyciela.

Wariant gotówkowy inaczej nazywany kosztorysowym przewiduje przygotowanie przez towarzystwo ubezpieczeniowe rozliczenia w formie kosztorysu. Powinny zostać w nim wyszczególnione wszystkie koszty związane z naprawą.

ZALETY:

  • Szybki termin likwidacji szkody. Jeżeli zdecydujemy się na rozwiązanie kosztorysowe, pieniądze z odszkodowania OC sprawcy, bardzo szybko znajdą się na naszym koncie,
  • Właściciel pojazdu samodzielnie podejmuje decyzję, w jaki sposób oraz gdzie chce naprawić szkodę. Kierowcy wiekowych pojazdów chętniej decydują się na to rozwiązanie, ponieważ korzystają z zaprzyjaźnionych mechaników, a do samej naprawy wykorzystują części zamienne, a nie oryginalne.

Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego. W przypadku kosztorysowej likwidacji szkody ubezpieczyciel może zaniżyć koszt robocizny oraz zastosowanych części, a nie każdy właściciel samochodu ma wystarczającą wiedzę na temat zagadnień technicznych, aby móc samodzielnie ocenić otrzymaną wycenę. Pomocna może być wycena szkody samochodu KALKULATOR.

Kosztorys nie jest ostateczny. Jeżeli propozycja ubezpieczyciela wzbudza nasze wątpliwości warto zdecydować się na powierzenie swojej pracy ekspertom.

Na to zwróć uwagę w swoim kosztorysie:

  • części podlegające wymianie lub/i naprawie,
  • liczba i rodzaj stawek roboczogodzin koniecznych do przeprowadzenia naprawy, np. mechanika, lakiernika,
  • jakość części (oryginalne czy zamienniki),
  • liczba i rodzaj czynności wykonanych podczas naprawy.

Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania, licząc od dnia w którym dokonaliśmy zgłoszenia szkody. Wadą gotówkowego rozliczenia szkody jest to, że nie można od razu oddać samochodu do naprawy. Należy zaczekać na wycenę rzeczoznawcy, co zazwyczaj trwa około 7 dni. Dopiero po oszacowaniu szkody przez rzeczoznawcę można zacząć naprawiać samochód po wypadku.

Naprawa auto po kolizji a bezgotówkowe rozliczenie szkody

Bezgotówkowe rozliczenie szkody niemal zupełnie eliminuje udział właściciela samochodu w procesie likwidacji uszkodzeń po wypadku. Ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio z warsztatem samochodowym lub autoryzowaną stacją obsługi pojazdów, która realizuje naprawę. Obejmuje to również transport pojazdu do warsztatu samochodowego.

Rozwiązanie to jest najczęściej wybierane przez kierowców posiadających stosunkowo nowe auta oraz tych, którym zależy na naprawie z wykorzystaniem nowych i oryginalnych części, a także korzystający z leasingu.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość wstawienia samochodu do warsztatu wskazanego przez ubezpieczyciela bezpośrednio po zgłoszeniu szkody. Wówczas czas jego naprawy zależy tylko od dostępności części i pracy danego warsztatu lub serwisu.

auto po wypadku

Jednak niezależnie od wybranego sposobu likwidacji szkody i tego kiedy można zacząć naprawiać samochód po stłuczce można dojść do zaniżenia odszkodowania przez ubezpieczyciela. Dlatego warto skorzystać z pomocy ekspertów oraz bezpłatnej analizy sprawy – sprawdź, czy Twój kosztorys nie został zaniżony!

Mateusz Matłosz
Mateusz Matłosz

W Dopłatach Powypadkowych S.A. odpowiada za kontakty z klientami oraz za przygotowanie treści merytorycznych dotyczących... czytaj więcej

Czytaj również


30.07.2021

Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Wypadek z udziałem dzikiej zwierzyny może być bardzo niebezpieczny, a uzyskanie odszkodowania w tym przypadku

18.06.2021

Wypadek samochodowy z obcokrajowcem na terenie Polski

Dzięki otwarciu granic i ogólnopojętej globalizacji zdarzenie drogowe, w którym jeden z uczestników jest spoza

08.01.2021

Jak postępować w przypadku stłuczki?

Pomimo trwającej pandemii okres świąteczno-noworoczny przyczynił się do wzmożonego ruchu na drogach. Niska temperatura oscylująca

11.12.2020

Wycena pojazdu – najważniejsze informacje

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym prawdopodobnie jesteś jedną z osób, która jest niezadowolona z

Bezpłatna analiza