Kiedy mamy do czynienia z utratą wartości handlowej pojazdu?

Kiedy mamy do czynienia z utratą wartości handlowej pojazdu?

13 lutego 2020

Utrata wartości handlowej pojazdu dotyczy samochodów, które zostały uszkodzone w wypadku drogowym. W takiej sytuacji osoba poszkodowana poniekąd traci podwójnie – ma uszkodzone auto, które na dodatek straciło sporo na swojej wartości. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy odszkodowanie z ubezpieczenie OC sprawcy wypadku dotyczy tylko naprawy auta? W jaki sposób zmierzyć się z utratą wartości handlowej pojazdu?

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Odszkodowanie z OC sprawcy  – nie tylko na naprawę auta

Osoby poszkodowane w wypadkach najczęściej mają świadomość, że należy im się odszkodowanie z OC sprawcy wypadku, które pokryje koszty naprawy samochodu.  Jednak nie jest to jedyne świadczenie, o które warto upomnieć się u ubezpieczyciela sprawcy.

Nie trzeba być ekspertem, by wiedzieć, że łatwiej jest sprzedać pojazd bezwypadkowy. Cena auta po wypadku zazwyczaj jest nieco niższa, co ma zachęcić potencjalnych kupców. Warto jednak wiedzieć, że w sytuacji, gdy to nie my jesteśmy sprawcami wypadku możemy otrzymać dodatkowe środki w związku z utratą wartości handlowej pojazdu.

Utrata wartości handlowej pojazdu rekompensowana z OC sprawcy

Poszkodowany ma prawo do pełnej kompensacji szkody. Jeżeli w wyniku kolizji drogowej wartość  pojazdu zmalała (przy założeniu, że naprawa była prawidłowa, a zmniejszenie wartości samochodu nastąpiło wyłącznie wskutek jego uszkodzenia) to wypłacone odszkodowanie z OC sprawcy powinno obejmować nie tylko koszty naprawy, ale także utratę wartości handlowej.

Jak wysokie powinno być odszkodowanie za utraconą wartość handlową?

Odszkodowanie za utraconą wartość handlową pojazdu odpowiada różnicy między wartością pojazdu przed szkodą, a wartością pojazdu naprawionego po szkodzie. Świadczenie to przysługuje niezależnie od tego, czy chcesz sprzedać samochód, czy też nie.

Czy masz prawo do odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu?

Sprawdź, czy zgadzasz się z poniższymi zdaniami:

  • Zakład ubezpieczeń wypłacił mi odszkodowanie za uszkodzony pojazd z OC sprawcy kolizji drogowej.
  • Mój pojazd nie miał wcześniejszych uszkodzeń powypadkowych.
  • Auto w dniu szkody miało nie więcej niż 6 lat. Lub: uszkodzony został pojazd klasy premium, którego pojemność silnika jest równa lub większa nić 3 000 cm i nie miał on więcej niż 7 lat.

Jeżeli na wszystkie pytania odpowiedziałeś twierdząco, najprawdopodobniej należy Ci się dodatkowe świadczenie za utratę wartości handlowej pojazdu. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Mateusz Matłosz
Mateusz Matłosz

W Dopłatach Powypadkowych S.A. odpowiada za kontakty z klientami oraz za przygotowanie treści merytorycznych dotyczących... czytaj więcej

Czytaj również


25.03.2020

Czym różni się szkoda całkowita od częściowej?

Miałeś wypadek a ubezpieczyciel zakwalifikował szkodę w Twoim pojeździe jako całkowitą? Zastanawiasz się od czego

18.03.2020

Utrata wartości handlowej pojazdu a wypłata odszkodowania

Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu czy szkodę osobową to nie jedyne roszczenie o jakie poszkodowany może

Bezpłatna analiza