Jazda na stłuczkę

Jazda na stłuczkę

7 maja 2021

Na naszych drogach nie brak kierowców specjalnie powodujących kolizje, a następnie naprawiających swój pojazd z cudzej polisy OC. Nawet gdy inny kierowca wymusił pierwszeństwo to  celowe doprowadzenie do kolizji jest przestępstwem. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Pierwszą sytuacją, w której należy być szczególnie uważnym jest pozorna uprzejmość, tj. rezygnacja z pierwszeństwa. Często wjazd na zatłoczoną ulicę wymaga cierpliwości lub uprzejmości innych kierowców, którzy zrzekną się pierwszeństwa – zazwyczaj poprzez gest lub miganie światłami. Jednakże gdyby przepuszczający wjechał w nasz pojazd (mimo że chwilę wcześniej nas przepuścił) ciężko będzie udowodnić niewinność, gdyż teoretycznie wymusiliśmy pierwszeństwo. Podobną sytuację drogowy cwaniak może wykorzystać w inny sposób, poprzez włączenie kierunkowskazu, a następnie rozmyślenie się i pojechanie prosto. Wówczas również ciężko będzie udowodnić swoją rację.

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Szczególną ostrożność należy zachować podczas wymijania na wąskiej ulicy, w sytuacji gdzie poruszamy się pasem węższym lub zajętym. Znów pozorna uprzejmość może przerodzić się w stłuczkę, gdy kierowca pojazdu poruszającego się po pasie szerszym zmieni zdanie i ruszy powodując obcierkę czyli kolizję.

Inna nieprzyjemna sytuacja może wydarzyć się na rondzie, na którym są dwa pasy ruchu. Jadący na stłuczkę poruszając się po pasie zewnętrznym może wyczekać zmieniającego pas, który będzie chciał zjechać z ronda. Wina zawsze jest po stronie zmieniającego pas.

Kolejną sytuacją często wykorzystywaną przez jadących na stłuczkę jest moment, w którym cofamy – szczególnie wyjeżdżając z miejsca parkingowego, gdzie mamy ograniczoną widoczność. Wówczas wyłudzacz przyspiesza i celowo wjeżdża w wystający tył pojazdu cofającego, a jego wina jest praktycznie nie do udowodnienia.

Popularnością wśród jadących na stłuczkę cieszy się nagłe hamowanie. Jadąc zbyt blisko pojazdu przed nami narażamy się na taki manewr wyłudzacza. Wina pojazdu jadącego z tyłu będzie przypisana praktycznie za każdym razem, z uwagi na tzw. niezachowanie szczególnej ostrożności.

Ciekawym przypadkiem, który może być bardzo zaskakujący jest moment skrętu w lewo, gdy kolejny kierowca (również chcący skręcić w lewo) nie ustawia się za nami a po naszej prawej stronie. Wówczas w momencie ruszania i wjazdu w jeden pas przez dwa pojazdy, pierwszeństwo będzie miał pojazd będący po prawej stronie, czyli nieuczciwy kierowca. Uczciwy kierowca zawsze ustawi się za nami.

Łamane pasy ruchu dla znających drogę są kolejnym idealnym miejscem do jazdy na stłuczkę. Nieuważny kierowca pojedzie prosto zamiast po swoim łamanym pasie ruchu powodując zderzenie. Jadący na stłuczkę nie będzie próbował uniknąć kolizji i w tej sytuacji stanie się poszkodowanym.

Należy pamiętać, że nie każda stłuczka to nieszczęśliwy zbieg okoliczności lub efekt nieuwagi. W Polsce nie brakuje kierowców, którzy czekają na to, aż inny uczestnik popełni błąd, który oni natychmiast wykorzystają. Najbardziej narażeni na działania drogowych prowokatorów są kierowcy korzystający w czasie jazdy z telefonu komórkowego lub jadący niepewnie. Warto zainwestować w kamery samochodowe.

Czytaj również


30.07.2021

Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Wypadek z udziałem dzikiej zwierzyny może być bardzo niebezpieczny, a uzyskanie odszkodowania w tym przypadku

22.07.2021

Korytarz życia

Pod koniec roku 2019 weszły w życie przepisy dotyczące korytarza życia (oraz jazdy na suwak).

18.06.2021

Wypadek samochodowy z obcokrajowcem na terenie Polski

Dzięki otwarciu granic i ogólnopojętej globalizacji zdarzenie drogowe, w którym jeden z uczestników jest spoza

11.06.2021

Szkoda wyrządzona przez zwierzęta gospodarcze

Wypadki komunikacyjne z udziałem zwierząt można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to ta

Bezpłatna analiza