Jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia

Jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia

25 czerwca 2021

Każdy może znaleźć się w sytuacji, w której od niego będzie zależało nie tylko zdrowie, ale i życie drugiego człowieka. Najgorsza w takich sytuacjach jest bezradność. Tylko znajomość podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy pomoże nam opanować zdenerwowanie, umożliwi rzeczową ocenę sytuacji oraz ułatwi rozpoznanie zagrożeń. Warto wiedzieć, że udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem.

Już dojeżdżając do miejsca zdarzenia należy ocenić je pod kątem bezpieczeństwa. Zagrożeniem może być tu przede wszystkim ruch drogowy, m.in. możliwość najechania przez innych kierowców (którzy w porę nie zostali ostrzeżeni o niebezpieczeństwie) na uszkodzony pojazd lub pojazd osoby udzielającej pomocy.

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Jeżeli poruszasz się samochodem to zaparkuj go przed miejscem zdarzenia po stronie rozbitego auta. Następnie zgaś silnik, włącz światła awaryjne, włóż kamizelkę odblaskową i weź apteczkę pierwszej pomocy. Po wyjściu z samochodu ustaw trójkąt ostrzegawczy tak, aby nadjeżdżający kierowcy już wcześniej byli informowani o niebezpieczeństwie. Prawidłowe ustawienie trójkąta jest bardzo ważne. Na obszarze zabudowanym trójkąt ostrzegawczy umieszcza się za pojazdem w odległości nie większej niż 1 m, poza obszarem zabudowanym – w odległości od 30 do 50 m za pojazdem, a na drodze ekspresowej i autostradzie w odległości 100 m za pojazdem. Ponadto jeżeli zdarzenie ma miejsce na zakręcie lub w jego okolicy, trójkąt ostrzegawczy należy ustawić przed zakrętem. Jeśli wypadek ma miejsce w okolicy wzniesienia, należy ustawić go po drugiej stronie. Gdy wypadek zdarzył się w porze nocnej, należy ustawić swój pojazd w taki sposób, aby reflektory oświetlały miejsce zdarzenia.

Następnie oceń wypadek, tzn. postaraj się określić liczbę poszkodowanych, ich stan oraz czy trzeba wezwać pogotowie lub straż pożarną. Wezwanie odpowiedniej pomocy jest tu kluczową sprawą. W przypadku braku telefonu komórkowego (lub zasięgu) należy wręczyć  kartkę z prośbą o pomoc dwóm kierowcom jadącym w przeciwnych kierunkach – co ciekawe, przyjęcie kartki jest ich obowiązkiem prawnym.

Zwróć uwagę czy uszkodzone pojazdy są w stabilnym położeniu. Jeśli samochód stoi na wszystkich kołach to zaciągnij hamulec ręczny, włącz bieg lub zablokuj koła, a w razie potrzeby spróbuj zabezpieczyć go przed przewróceniem się. Rozejrzyj się, czy możliwe są inne zagrożenia. Być może w najbliższym otoczeniu znajdują się pojazdy oznakowane w sposób sugerujący, że przewożą niebezpieczny ładunek, bądź jest rozlane paliwo  lub została zerwana linia energetyczna. Pamiętaj o niebezpieczeństwie wystrzelenia poduszki powietrznej, gdy nie nastąpiło to podczas zderzenia, wówczas należy ustawić się plecami do niej.

bezpłatna analiza

Jeżeli poruszasz się pieszo, natrafiłeś na wypadek i masz taką możliwość to włóż kamizelkę odblaskową, następnie rozejrzyj się dookoła i jeżeli widzisz inną osobę, poproś ją o wezwanie służb ratunkowych. Zabezpiecz miejsce wypadku tak, by nikt inny nie uległ wypadkowi – ostrzegaj innych kierowców o niebezpieczeństwie.

Jeżeli jesteś świadkiem wypadku, pamiętaj, że najważniejsze jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia, aby nikt więcej nie został poszkodowany. Wypadek drogowy to traumatyczne przeżycie dla uczestnika, jak również świadka. Ważne jest, aby w takiej sytuacji zachować zimną krew. Konieczne jest podjęcie działań mających na celu udzielenie pomocy ofiarom i wezwanie odpowiednich służb ratunkowych.

Czytaj również


04.06.2021

Obowiązek udzielenia pomocy w razie wypadku drogowego

Zdarzenia drogowe to na naszych drogach codzienność, zarówno w mieście jak i poza nim. Zdarzenia

Bezpłatna analiza