Jak uniknąć wyłudzenia odszkodowania przez innego kierowcę?

Jak uniknąć wyłudzenia odszkodowania przez innego kierowcę?

18 maja 2020

Likwidacja szkody komunikacyjnej często jest skomplikowana i wzbudza w kierowcach wiele emocji. Po wypadku czekamy na wizytę rzeczoznawcy, który dokonuje oględzin, aby określić zakres uszkodzeń. Następnie przygotowywana jest dokumentacja – wypełniamy formularze i czekamy na wycenę. Niestety w wielu przypadkach jest ona znacząco zaniżona. W konsekwencji czeka nas jeszcze długa droga do otrzymania pełnej wysokości odszkodowania. Dlaczego procedura odszkodowawcza jest tak skomplikowana i długotrwała? Według ubezpieczycieli przyczyniają się do tego również niechlubne zachowania niektórych kierowców. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie paść ich ofiarą?

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Celowe spowodowanie kolizji a odszkodowanie

Kierując samochodem, nie spodziewamy się, że może dojść do wypadku z naszym udziałem, a tym bardziej, że ktoś celowo doprowadzi do zderzenia. Co więcej przyczyny podobnych zdarzeń nie należy upatrywać wówczas w nadmiernej prędkości czy brawurze innego kierowcy. Niestety jest to jego świadome działanie na naszą niekorzyść.

Wypadek czy kolizja to sytuacja, która wywołuje duży stres. Dlatego warto wiedzieć, że oszustwa, których celem jest wyłudzenie odszkodowania z polisy OC, są bardzo powszechne, a ich ofiarą może paść każdy. Oszuści szukają “sprawców” na wiele sposobów, np. symulując ustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu równorzędnym. Na skutek takich działań “upolowanykierowca w świetle obowiązujących przepisów zostaje uznany za winnego kolizji. Czy jest jakiś sposób, aby zapobiegać podobnym zdarzeniom?

samochod

Oprócz zachowania ostrożności oraz zasady ograniczonego zaufania wobec innych użytkowników drogi warto również podjąć inne działania, które mogą uchronić nas przed próbą wyłudzenia odszkodowania. Jednym z nich jest wezwanie na miejsce zdarzenia policji. Ponadto warto również mieć w samochodzie wideorejestrator. To jeden z najbardziej skutecznych sposobów na udowodnienie, że doszło do przestępstwa – w tym także do próby wyłudzenia odszkodowania OC.

Jeśli sprawa znajdzie finał w sądzie, warto również skorzystać z pomocy rzeczoznawcy, który ma doświadczenie w zakresie rekonstrukcji wypadków. Tym samym może potwierdzić właściwy przebieg zdarzenia.

Sprzedaliśmy samochód – co z polisą?

Kolejną sytuacją, w której powinniśmy mieć się na baczności jako kierowcy czy właściciele samochodów jest moment, w którym dochodzi do sprzedaży auta. Warto dopilnować wszystkich formalności z tym związanych. Przede wszystkim należy jak najszybciej poinformować ubezpieczyciela oraz urząd, w którym auto było zarejestrowane o jego zbyciu. Dzięki temu zabezpieczymy się przed wykorzystaniem naszego ubezpieczenia do ewentualnego wyłudzania odszkodowań. Dlaczego jest to tak istotne?

W przypadku gdybyśmy nie dopełnili wspomnianych formalności, a samochód, który sprzedaliśmy brał udział w kolizji to w oficjalnych dokumentach będą pojawiać się dane obecnego właściciela polisy, czyli osoby która samochód sprzedała.

Sprzedający, który nie dopełnił obowiązku przepisania polisy i został wykorzystany przez oszustów może powołać się na umowę kupna-sprzedaży, dzięki czemu nie straci zniżek. Natomiast taka sytuacja może mieć konsekwencje w przyszłości przy ocenie ryzyka ubezpieczeniowego. Jednocześnie możemy się również spodziewać wezwań na przesłuchania w postępowaniach karnych, gdzie będziemy musieli dowodzić swojej niewinności.

analiza

Niestety oszuści próbujący wymusić odszkodowanie z polisy OC to tylko jedno z zagrożeń z jakimi muszą zmagać się kierowcy. Niezależnie od przyczyny wypadku i jego okoliczności proces likwidacji szkody komunikacyjnej wciąż jawi się jako niezwykle skomplikowany oraz długotrwały. Co więcej jego wynikiem jest często wypłata zaniżonego odszkodowania. W sytuacji, gdy do wypadku doszło z winy innego kierowcy poszkodowany cierpi podwójnie. Ma uszkodzone auto, a zamiast szybkiego i prostego procesu likwidacji szkody dostaje coś zupełnie odmiennego. W takiej sytuacji warto powierzyć swoją sprawę ekspertom, którzy skutecznie i bez dodatkowych formalności pomogą uzyskać wypłatę pełnego odszkodowania.

Mateusz Matłosz
Mateusz Matłosz

W Dopłatach Powypadkowych S.A. odpowiada za kontakty z klientami oraz za przygotowanie treści merytorycznych dotyczących... czytaj więcej

Czytaj również


28.05.2021

Szkoda parkingowa

Szkoda parkingowa to powszechny problem. Niemal każdy samochód prędzej czy później zostanie zarysowany albo uderzony

18.12.2020

Wyliczenie stawki za roboczogodzinę

W toku likwidacji szkody po wizycie rzeczoznawcy, który dokonał oględzin uszkodzonego pojazdu oczekujemy na kosztorys

30.11.2020

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Kierowcom, którzy uczestniczyli w wypadku drogowym, do którego doszło nie z ich winy przysługuje odszkodowanie

29.10.2020

Dopłaty do odszkodowań – jak to działa?

Zaniżanie odszkodowań przez ubezpieczycieli jest niezwykle powszechnym zjawiskiem. Z danych zebranych przez naszych ekspertów wynika,

Bezpłatna analiza