Jak postępować w przypadku stłuczki?

Jak postępować w przypadku stłuczki?

8 stycznia 2021

Pomimo trwającej pandemii okres świąteczno-noworoczny przyczynił się do wzmożonego ruchu na drogach. Niska temperatura oscylująca w okolicach 0 stopni Celsjusza, zima – to niesprzyjające warunki do podróżowania, które mogą przyczynić się do kolizji na drodze. Niezależnie od rozmiaru szkody stłuczka może nam przysporzyć wiele stresu. Jak postępować w przypadku stłuczki?

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Zachowaj spokój – bezpiecznie zatrzymaj pojazd

W pierwszym momencie, gdy dochodzi do stłuczki działamy pod wpływem silnych emocji – niezależnie czy dotyczy to poszkodowanego czy sprawcy zdarzenia. Bardzo ważnym jest zachowanie spokoju i „trzeźwe” myślenie. Czynność od jakiej powinno się zacząć to bezpieczne zatrzymanie pojazdu. Równie ważne jest oznakowanie miejsca zdarzenia. Zgodnie z artykułem Kodeksu Drogowego (art.50) postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku należy sygnalizować przez:

  W przypadku kolizji na autostradzie lub drodze ekspresowej

  • Włączenie świateł awaryjnych. Jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony należy włączyć światła pozycyjne.
  • Ustawienie odblaskowego trójkąta ostrzegawczego w odległości 100 metrów za pojazdem. Ma na celu zminimalizowanie zagrożenia dla pozostałych podróżnych.

Na pozostałych drogach

  • poza obszarem zabudowanym umieszczenie trójkąta odblaskowego w odległości od 30 do 50 metrów za pojazdem, włączenie świateł awaryjnych, jeżeli pojazd ich nie posiada należy włączyć światła pozycyjne,
  • na obszarze zabudowanym umieszczenie trójkąta odblaskowego bezpośrednio za pojazdem, należy włączyć światła awaryjne lub światła pozycyjne jeżeli biorący udział stłuczce pojazd nie posiada świateł awaryjnych.

Czy za każdym razem należy wzywać Policję?

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia należy sprawdzić czy nie ma osób poszkodowanych. Należy się upewnić, czy nic nikomu się nie stało. Jeżeli w wyniku zdarzenia ucierpieli ludzie lub gdy jeden z uczestników jest pod wpływem alkoholu należy wezwać policję. Wezwanie policji będzie również konieczne w momencie problemu ustalenia sprawcy zdarzenia.

Co następne? Spisz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej

Spisanie oświadczenia sprawcy zdarzenia jest jedną z najważniejszych czynności  w razie stłuczki. Na podstawie tego dokumentu możesz zlikwidować szkodę z OC sprawcy zdarzenia.

Warto przechowywać w aucie wydrukowane oświadczenie sprawcy zdarzenia.  Jeżeli nikt z uczestników nie posiada przy sobie stosownego druku, można spisać oświadczenie samemu. Należy uwzględnić następujące informacje:

  • numery polis wraz z podaniem nazw ubezpieczyciel poszkodowanego i sprawcy stłuczki,
  • dokładny opis zdarzenia,
  • dane osobowe kierowców- w tym dane teleadresowe, numer pesel, numer prawa jazdy,
  • kompletne dane pojazdów – marka, model, numery rejestracyjne pojazdów.

W przypadku zaistnienia szkody postaraj się jak najszybciej zgłosić szkodę do ubezpieczyciela.

Niewielka stłuczka czy wypadek to dla każdego z uczestników wiele nerwów i stresu. Jeśli miałeś stłuczkę i potrzebujesz pomocy możesz skorzystać z bezpłatnej analizy sprawy. Samodzielne zgłoszenie szkody nie daje pewności, że otrzymamy wszystkie należne nam pieniądze.

Czytaj również


30.07.2021

Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Wypadek z udziałem dzikiej zwierzyny może być bardzo niebezpieczny, a uzyskanie odszkodowania w tym przypadku

22.07.2021

Korytarz życia

Pod koniec roku 2019 weszły w życie przepisy dotyczące korytarza życia (oraz jazdy na suwak).

18.06.2021

Wypadek samochodowy z obcokrajowcem na terenie Polski

Dzięki otwarciu granic i ogólnopojętej globalizacji zdarzenie drogowe, w którym jeden z uczestników jest spoza

11.06.2021

Szkoda wyrządzona przez zwierzęta gospodarcze

Wypadki komunikacyjne z udziałem zwierząt można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to ta

Bezpłatna analiza