Gdzie naprawić auto po wypadku?

Gdzie naprawić auto po wypadku?

21 września 2020

Wypadki samochodowe to sytuacje niezwykle stresujące. Niestety często samo zdarzenie to dopiero początek kłopotów – poszkodowanego czeka jeszcze proces likwidacji szkody, którego efektem jest wypłata odszkodowania. Ubezpieczyciele w trakcie wyceny szkody stosują różne metody mające na celu zaniżenie wypłaty należnej poszkodowanemu. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować w przypadku stłuczki, aby oszczędzić sobie nerwów i usprawnić formalną stronę naprawy samochodu. Jeśli jesteś właścicielem uszkodzonego w wyniku kolizji pojazdu na pewno zastanawiasz się gdzie naprawić auto po wypadku. Szkodę możesz rozliczyć bezgotówkowo lub korzystając z pieniędzy otrzymanych z odszkodowania, we własnym zakresie. O tym, którą metodę wybrać zdecydujesz samodzielnie po przeczytaniu artykułu.

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Gotówkowa likwidacja szkody

Gotówkowa likwidacja szkody często jest postrzegana jako najszybszy i najprostszy sposób rozliczenia szkody. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela sprawcy. Ten po przyjęciu odpowiedzialności skieruje do nas rzeczoznawcę na oględziny pojazdu, a następnie dokona kalkulacji kosztów naprawy. Wówczas wypłacane jest odszkodowanie.

Nie ma potrzeby wystawiania rachunków lub faktur przez warsztat naprawczy. Nawet jeśli zrezygnujesz z naprawy samochodu, ubezpieczyciel nie będzie rościł praw do odzyskania wypłaconych pieniędzy.

Niestety, w tym modelu Zakład Ubezpieczeń kalkuluje koszty naprawy bazując na uśrednionych stawkach kosztów robocizny i części samochodowych. W praktyce oznacza to, że niemal na pewno otrzymałeś zaniżone odszkodowanie i konieczne będzie złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela.

Bezgotówkowa likwidacja szkody

Wariant bezgotówkowy, nazywany również serwisowym lub warsztatowym to wygodniejsza wersja. Uszkodzony pojazd zostawiamy na ustalony czas w warsztacie, a następnie odbieramy – naprawiony i gotowy do użytku.

Warsztat wybieramy samodzielnie lub z listy punktów współpracujących z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Należy przy tym pamiętać, że nie jest to wybór konieczny. Na liście znajdują się zarówno warsztaty autoryzowane przez producenta lub importera pojazdów danej marki, jak i te, które nie posiadają autoryzacji. Warsztat wystawia faktury za usługę, a potem rozlicza się bezpośrednio z ubezpieczycielem. Właściciel pojazdu podejmuje więc decyzję, co do warsztatu, potem już nie martwi się ani kosztami robocizny, ani ceną poszczególnych części.

gdzie naprawić auto po wypadku

Gdzie naprawić auto po wypadku?

Z pewnością wygodniejszą metodą likwidacji szkody jest wariant bezgotówkowy. Jeśli jednak chcesz sam wybrać części samochodowe, które zostaną zainstalowane w twoim aucie i masz sprawdzony warsztat, który w dodatku może wykonać usługę naprawy w atrakcyjnej cenie, to być może dużo lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z metody kosztorysowej.

W modelu gotówkowym uzyskanie pełnej wypłaty odszkodowania na naprawę auta po wypadku może okazać się trudne. Często, aby było to możliwe konieczne jest sporządzenia odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Na którą Zakład Ubezpieczeń musi odpowiedzieć w czasie 30-60 dni. W takiej sytuacji korzystnym rozwiązaniem może okazać się również sprzedaż wierzytelności, dzięki czemu jesteśmy w stanie otrzymać dodatkową gotówkę w kilka dni.

analiza dopłaty do odszkodowań

Ubezpieczyciele niezwykle często zaniżają kwotę odszkodowania należnego poszkodowanemu. Dlatego warto zastanowić się gdzie naprawić auto po wypadku – wybrany sposób rozliczenia z ubezpieczycielem może mieć wpływ na wysokość uzyskanego odszkodowania oraz możliwość uzyskania pełnej wypłaty. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy ekspertów i cesję wierzytelności.

Mateusz Matłosz
Mateusz Matłosz

W Dopłatach Powypadkowych S.A. odpowiada za kontakty z klientami oraz za przygotowanie treści merytorycznych dotyczących... czytaj więcej

Czytaj również


30.07.2021

Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Wypadek z udziałem dzikiej zwierzyny może być bardzo niebezpieczny, a uzyskanie odszkodowania w tym przypadku

18.06.2021

Wypadek samochodowy z obcokrajowcem na terenie Polski

Dzięki otwarciu granic i ogólnopojętej globalizacji zdarzenie drogowe, w którym jeden z uczestników jest spoza

08.01.2021

Jak postępować w przypadku stłuczki?

Pomimo trwającej pandemii okres świąteczno-noworoczny przyczynił się do wzmożonego ruchu na drogach. Niska temperatura oscylująca

11.12.2020

Wycena pojazdu – najważniejsze informacje

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym prawdopodobnie jesteś jedną z osób, która jest niezadowolona z

Bezpłatna analiza