Dopłaty do odszkodowań – na czym polegają?

Dopłaty do odszkodowań – na czym polegają?

14 listopada 2019

Każdego dnia dochodzi do wielu wypadków drogowych. Uczestniczyłeś w jednym z nich? Twój samochód został uszkodzony? W podobnych sytuacjach zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela nie gwarantuję wypłaty wszystkich należnych świadczeń.  Rozwiązaniem może być uzyskanie dopłaty do odszkodowań przyznawanych i wypłacanych przez ubezpieczyciela.

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Na czym polega zaniżanie odszkodowania przez ubezpieczyciela?

Zakłady ubezpieczeń mogą zaniżać wysokość odszkodowania na kilka różnych sposobów. W przypadku szkody częściowej mogą to być między innymi:

 • amortyzacji na częściach zamiennych;
 • potrącenia za materiał lakierniczy;
 • zaniżonych stawek za roboczogodziny;
 • nieoryginalnych części zamiennych.

Natomiast przy szkodzie całkowitej niedopłata może wynikać z:

 • błędnego zakwalifikowana szkody jako całkowitej;
 • zaniżonej wartości pojazdu;
 • zawyżonej wartości pojazdu w stanie uszkodzonym.

W sytuacji, gdy podejrzewamy zaniżanie odszkodowania przez ubezpieczyciela warto rozważyć skorzystanie z pomocy eksperta, który zweryfikuje czy otrzymałeś wszystkie należne Ci świadczenia odszkodowawcze. Odkup szkody lub dopłaty do odszkodowań to kilka z możliwych rozwiązań.

Dopłaty do odszkodowań – co to jest i na czym to polega?

Dopłaty do odszkodowań to potoczne określenie używane w branży odszkodowawczej na umowę przelewu wierzytelności (umowy cesji wierzytelności). Usługa polega na podpisaniu umowy „sprzedaży szkody”, za co otrzymuje się konkretną kwotę zgodnie z zawartą umową.

Jakie są konsekwencje podpisania takiej umowy?

Główną zaletą cesji wierzytelności jest sprawna i szybka realizacja rozliczenia, co oznacza, że osoba poszkodowana w wypadku nie musi czekać na zmianę decyzji ubezpieczyciela. Właścicielem wierzytelności staje się osoba, z którą poszkodowany podpisał umowę. Zrzeka się tym samym wszelkich roszczeń wynikających z konkretnego zdarzenia na rzecz nowego właściciela.

Jakie korzyści oznaczają dopłaty do odszkodowań?

Skorzystanie z dopłaty do odszkodowań niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim problem związany z „przepychaniem” się z ubezpieczycielem zostaje przeniesiony na firmę, która stała się właścicielem szkody.

Właściciel uszkodzonego samochodu otrzymujesz pieniądze zaledwie w ciągu kilku dni. Natomiast podmiot który „kupił” szkodę otrzyma dopłatę do odszkodowania dopiero po paru miesiącach, roku, a w niektórych sytuacjach w ogóle.

Ponadto poszkodowany nie ponosi ewentualnych kosztów sądowych, na które może być narażony właściciel szkody w przypadku, gdy nie otrzyma dopłaty do odszkodowania po wniesieniu odwołania do zakładu ubezpieczeń.

Sprzedaż wierzytelności dotyczy każdego składnika odszkodowania, na które składają się m.in. koszty:

 • naprawy,
 • wynajęcia auta zastępczego,
 • holowania,
 •  parkingu,

a także

 • utrata wartości rynkowej,
 • utracony dochód.

Odsprzedaży może podlegać tylko jedna część odszkodowania lub wszystkie. Konieczne jest jednak zastosowanie odpowiedniego zapisu w umowie lub podpisanie stosownego aneksu.

Dopłaty do odszkodowań to usługa coraz częściej spotykana i wybierana przez właścicieli pojazdów. Do jej popularności przyczyniła się przede wszystkim możliwość otrzymania pieniędzy, których nie wypłacił ubezpieczyciel.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W Dopłatach Powypadkowych S.A. zajmuje się tematyką związaną ze szkodami...czytaj więcej

Czytaj również


06.08.2021

Szkoda podczas załadunku i rozładunku

Oczywistym wydaje się fakt, że ubezpieczenie obowiązkowe OC chroni uczestników wypadku samochodowego. Sprawcę przed odpowiedzialnością

11.12.2020

Wycena pojazdu – najważniejsze informacje

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym prawdopodobnie jesteś jedną z osób, która jest niezadowolona z

26.11.2020

Kara za brak OC – co warto wiedzieć?

Kara za brak OC może być bardzo dotkliwa, a w 2021r. kary za brak ubezpieczenia

16.11.2020

Utrata wartości handlowej samochodu – co warto wiedzieć

Podstawowym świadczeniem, jakie może otrzymać osoba poszkodowana w wypadku jest odszkodowanie. Ma ono za zadanie

Bezpłatna analiza