Dopłaty do odszkodowań – jak to działa?

Dopłaty do odszkodowań – jak to działa?

29 października 2020

Zaniżanie odszkodowań przez ubezpieczycieli jest niezwykle powszechnym zjawiskiem. Z danych zebranych przez naszych ekspertów wynika, że w 2018 r. roku blisko 98% kosztorysów zostało zaniżonych przez ubezpieczycieli. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać wyższe odszkodowanie? Dopłaty do odszkodowań – jak to działa?

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Na czym polegają dopłaty do odszkodowań?

Właściciel pojazdu, który został uszkodzony w wypadku lub kolizji drogowej może nie zdawać sobie sprawy, że jego odszkodowanie zostało zaniżone przez ubezpieczyciela. W takiej sytuacji warto skorzystać z bezpłatnej analizy – wycena szkody kalkulator. Może się okazać, że poszkodowanemu należy się dopłata do odszkodowania, a średnia wysokość dopłaty to ok. 2.300,00 zł.

Dopłaty do odszkodowań to potoczne określenie umowy przelewu (cesji) wierzytelności używane w branży odszkodowawczej. Usługa ta polega na podpisaniu umowy tzw. sprzedaży szkody, na podstawie której poszkodowany otrzymuje konkretną kwotę zgodnie z zawartą umową.

Jednak, aby możliwe było uzyskanie dodatkowych środków konieczne jest spełnienie kilku warunków:

  • od wypadku nie minęło więcej niż 3 lata,
  • nie zawarto ugody z ubezpieczycielem,
  • miała miejsce szkoda częściowa lub całkowita.

Istotnym jest, że dopłatę do odszkodowania można otrzymać nawet wówczas, gdy:

  • poszkodowany nie zdecydował się na naprawę samochodu,
  • lub gdy pojazd został sprzedany.

Kiedy skorzystać z dopłat powypadkowych?

Wielu kierowców zastanawia się jakie korzyści niesie ze sobą skorzystanie z dopłaty do odszkodowań. Przede wszystkim problem związany z dalszymi kontaktami z ubezpieczycielem zostaje przeniesiony na firmę, która stała się właścicielem szkody na podstawie cesji wierzytelności.

Natomiast właściciel uszkodzonego samochodu otrzymuje dodatkowe pieniądze w ciągu zaledwie kilku dni. Z kolei podmiot który „kupił” szkodę otrzyma dopłatę do odszkodowania dopiero po dłuższym okresie czasu, nawet po roku a w niektórych sytuacjach w ogóle.

Ponadto poszkodowany, który zdecydował się na cesję wierzytelności nie ponosi ewentualnych kosztów sądowych, na które może być narażony właściciel szkody w przypadku, gdy nie otrzyma dopłaty do odszkodowania po wniesieniu odwołania od decyzji ubezpieczyciela.

Sprzedaż wierzytelności może dotyczyć różnych składników odszkodowania. Są to między innymi utrata wartości handlowej oraz koszty:

  • naprawy,
  • wynajęcia auta zastępczego,
  • holowania i parkingu.

Istotnym z punktu poszkodowanego właściciela samochodu jest również to, że odsprzedaży może podlegać tylko jedna część odszkodowania lub wszystkie. Konieczne jest jednak zastosowanie odpowiedniego zapisu w umowie lub podpisanie stosownego aneksu.

analiza dopłaty do odszkodowań

Jednak co najważniejsze szansę na dopłatę do odszkodowania ma się tylko wówczas, kiedy kosztorys naprawy uszkodzonego auta faktycznie został zaniżony. Dlatego warto powierzyć swoją sprawę ekspertowi, który dokona indywidualnej analizy sprawy.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W Dopłatach Powypadkowych S.A. zajmuje się tematyką związaną ze szkodami...czytaj więcej

Czytaj również


28.05.2021

Szkoda parkingowa

Szkoda parkingowa to powszechny problem. Niemal każdy samochód prędzej czy później zostanie zarysowany albo uderzony

18.12.2020

Wyliczenie stawki za roboczogodzinę

W toku likwidacji szkody po wizycie rzeczoznawcy, który dokonał oględzin uszkodzonego pojazdu oczekujemy na kosztorys

30.11.2020

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Kierowcom, którzy uczestniczyli w wypadku drogowym, do którego doszło nie z ich winy przysługuje odszkodowanie

23.10.2020

Zaniżone odszkodowanie – jak uzyskać większą kwotę?

W przypadku wielu poszkodowanych, których samochód został uszkodzony w wypadku lub kolizji drogowej ubezpieczyciele zaniżyli

Bezpłatna analiza