Czy przy wyjeździe za granicę potrzebna jest Zielona Karta?

Czy przy wyjeździe za granicę potrzebna jest Zielona Karta?

31 stycznia 2020

Kolizja drogowa z obcokrajowcem wymaga zachowania odpowiednich procedur bez względu na to, kto jest sprawcą i czy do zdarzenia doszło na terenie Polski czy też poza jej granicami.  Nie wiesz jak zachować się w sytuacji, gdy sprawcą zdarzenia jest obcokrajowiec lub gdy to Ty zawiniłeś? Podpowiadamy jakie znaczenie dla sprawy ma kraj, w którym doszło do wypadku czy też kolizji. Zanim jednak wskażemy w paru krokach, jak postępować przy kolizji z obcokrajowcem, warto zrozumieć, na czym polega system Zielonej Karty i dlaczego w większości europejskich krajów wystarczy już wyłącznie dowód ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, a nie Zielona Karta.

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Zielona Karta – czy ona jeszcze funkcjonuje?

Zielona Karta to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Wydawany jest bez dodatkowych formalności i opłat. To dowód na to, że jej właściciel jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych zgodnie z obowiązującym prawem ubezpieczeniowym kraju, który będzie odwiedzał.

Karta jest respektowana we wszystkich krajach, których rządy uznały Biura Narodowe działające na terenie danego kraju i które przystąpiły do systemu Zielonej Karty. W Polsce funkcje takiego Biura Narodowego pełni Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).

System Zielonej Karty ma zapewnić pewność wypłaty należnego odszkodowania osobie poszkodowanej przez kierowcę pojazdu zarejestrowanego za granicą. Dzięki systemowi likwidacja szkody jest znacznie prostsza dla poszkodowanego.

Zgłoszenie szkody poszkodowany realizuje na terenie swojego kraju niezależnie od miejsca zdarzenia. Co ważne może to zrobić w ojczystym języku, bez konieczności tłumaczenia dokumentacji. Ponadto dzięki Zielonej Karcie kierowcy nie muszą nabywać odrębnego ubezpieczenia OC na granicy każdego z odwiedzanych krajów.

System Zielonej Karty jest systemem europejskim. Mapkę państw, w których obowiązuje system znajdziesz pod linkiem: http://www.pbuk.pl/pl/system-zielonej-karty/mapa-systemu

Nie w każdym kraju wymagane jest posiadanie Zielonej Karty

W ramach systemu Zielonej Karty funkcjonuje Porozumienie Wielostronne. Celem Porozumienia jest swobodne poruszanie się kierowców państw, których Biura Narodowe z systemu Zielonej Karty przystąpiły do Porozumienia.

W ich przypadku wystarczy posiadanie ważnego ubezpieczenia OC w kraju zarejestrowania pojazdu. Do porozumienia należy większość krajów europejskich w tym także PBUK. Wyjeżdżając na zachód Europy polski kierowca nie ma obowiązku posiadania Zielonej Karty. Wystarczy jedynie dowód posiadania ważnego ubezpieczenia OC.

Miałeś wypadek za granicą? Nie wiesz, gdzie szukać pomocy? Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!

Mateusz Matłosz
Mateusz Matłosz

W Dopłatach Powypadkowych S.A. odpowiada za kontakty z klientami oraz za przygotowanie treści merytorycznych dotyczących... czytaj więcej

Czytaj również


06.08.2021

Szkoda podczas załadunku i rozładunku

Oczywistym wydaje się fakt, że ubezpieczenie obowiązkowe OC chroni uczestników wypadku samochodowego. Sprawcę przed odpowiedzialnością

30.07.2021

Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Wypadek z udziałem dzikiej zwierzyny może być bardzo niebezpieczny, a uzyskanie odszkodowania w tym przypadku

02.07.2021

Pasy bezpieczeństwa ratują życie

Czy warto zapinać pasy? Oczywiście. Czy każdy je zapina? Oczywiście, że nie - szczególnie z

11.06.2021

Szkoda wyrządzona przez zwierzęta gospodarcze

Wypadki komunikacyjne z udziałem zwierząt można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to ta

Bezpłatna analiza