Bezgotówkowa naprawa samochodu a dopłaty do odszkodowań

Bezgotówkowa naprawa samochodu a dopłaty do odszkodowań

10 marca 2020

Właściciele samochodów, których auto zostało uszkodzone lub zniszczone na skutek wypadku mogą skorzystać z różnych form rozliczania się towarzystw ubezpieczeniowych z poszkodowanymi oraz warsztatami samochodowymi. Pojawia się więc pytanie, czy każdy kierowca poszkodowany w wypadku drogowym może skorzystać ze sprzedaży szkody i dopłaty do odszkodowania? Czy forma bezgotówkowej naprawy samochodu wyklucza możliwość skorzystania z pomocy ekspertów?

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Na czym polega bezgotówkowa naprawa samochodu?

Bezgotówkowa naprawa pojazdu to jedna z wielu form likwidacji szkody, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kierowców. Kojarzy się ona przede wszystkim z dużą wygodą, ponieważ w rozliczeniach nie uczestniczy poszkodowany. Jednakże decydując się na taką formę współpracy należy mieć na uwadze kilka kluczowych kwestii.

Naprawa bezgotówkowa może opierać się na dwóch różnych dokumentach:

  • cesji wierzytelności;
  • upoważnienie do odbioru odszkodowania.

Cesja wierzytelności jest najbardziej powszechnym bezgotówkowej naprawy pojazdu.  Poszkodowany przelewa na warsztat przysługujące mu prawa do odszkodowania. Następnie warsztat samodzielnie rozlicza się z ubezpieczycielem.

Podpisując cesję należy bardzo dokładnie zapoznać się z jej treścią, aby nie oddać warsztatowi również innych przysługujących nam praw np. za najem pojazdu zastępczego.

Drugą możliwością jest naprawa bezgotówkowa na podstawie upoważnienia do odbioru odszkodowania. Poszkodowany pisemnie upoważnia warsztat do odbioru odszkodowania za naprawę pojazdu. W przypadku podpisania samego upoważnienia nie ma przeciwwskazań do późniejszej sprzedaży szkody. Faktyczne prawa do odszkodowania pozostają po stronie poszkodowanego. Mimo to, taka dokumentacja wymaga dokładnej analizy prawnej w celu upewnienia się, że dokument nie jest w istocie ukrytą cesją.

Dopłaty do odszkodowań a utrata wartości handlowej samochodu

Niezależnie od wybranego wariantu realizacji naprawy poszkodowany może zwrócić się do podmiotu odpowiedzialnego za szkodę z roszczeniem odszkodowawczym za utratę rynkowej wartości pojazdu. W przypadku wyliczenia tego odszkodowania pojazd poddawany jest bardzo wnikliwej ocenie pod względem stanu technicznego, historii szkodowej oraz wieku. Istotnym elementem jest także zakres powstałych uszkodzeń.

Największe szanse na uzyskanie odszkodowania za utratę wartości handlowej mają zatem pojazdy w wieku maksymalnie do 6 lat (w zależności od wartości rynkowej i klasy pojazdu), które miały pierwsze zdarzenie o charakterze kolizyjnym.

Należy zaznaczyć, że w przypadku szkody całkowitej nie występuje możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu, nawet jeśli rzeczywiście pojazd został naprawiony.

W sytuacji, gdy ubezpieczyciel zaniżył kwotę przyznanego odszkodowania warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy ekspertów. Nawet w sytuacji, gdy naprawa samochodu została zrealizowana w oparciu o upoważnienie dla warsztatu możliwe jest otrzymanie dopłaty do odszkodowań. Każda sprawa jest poddawana indywidualnej analizie pod kątem wystąpienia niedopłaty – niezależnie od tego, czy dotyczy OC czy AC i sposobu, w jaki została zlikwidowana.

Mateusz Matłosz
Mateusz Matłosz

W Dopłatach Powypadkowych S.A. odpowiada za kontakty z klientami oraz za przygotowanie treści merytorycznych dotyczących... czytaj więcej

Czytaj również


06.08.2021

Szkoda podczas załadunku i rozładunku

Oczywistym wydaje się fakt, że ubezpieczenie obowiązkowe OC chroni uczestników wypadku samochodowego. Sprawcę przed odpowiedzialnością

11.12.2020

Wycena pojazdu – najważniejsze informacje

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym prawdopodobnie jesteś jedną z osób, która jest niezadowolona z

26.11.2020

Kara za brak OC – co warto wiedzieć?

Kara za brak OC może być bardzo dotkliwa, a w 2021r. kary za brak ubezpieczenia

16.11.2020

Utrata wartości handlowej samochodu – co warto wiedzieć

Podstawowym świadczeniem, jakie może otrzymać osoba poszkodowana w wypadku jest odszkodowanie. Ma ono za zadanie

Bezpłatna analiza