Bezgotówkowa likwidacja szkody a leasing

Bezgotówkowa likwidacja szkody a leasing

28 kwietnia 2020

W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba samochodów użytkowanych w leasingu. Przyczyną popularności takiego rozwiązania wśród przedsiębiorców może być fakt, że jest ono bardziej atrakcyjne niż zakup samochodu na kredyt lub przy pomocy własnych środków. Oczywiście samochód wzięty w leasing, tak jak wszystkie inne pojazdy, może wziąć udział w wypadku, a co za tym idzie leasingobiorca ma prawo do odszkodowania. Likwidacja szkody w takim przypadku wygląda jednak nieco inaczej niż w przypadku standardowej procedury. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak przebiega cała procedura.

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Zgłoszenie szkody

W przypadku zaistnienia szkody leasingobiorca zobowiązany jest do zgłoszenia tego faktu ubezpieczycielowi. Jeśli do wypadku doszło w skutek przestępstwa lub były ofiary w ludziach, należy również powiadomić odpowiednie służby.

Istotne jest, aby jednocześnie powiadomić o zaistnieniu szkody leasingodawcę. Większość firm ma przygotowany na taką okoliczność specjalny formularz, który należy wypełnić i odesłać. W większości przypadków można go znaleźć na stronie internetowej finansującego. Im szybciej powiadomi się towarzystwo ubezpieczeniowe i leasingodawcę, tym lepiej.

Jest to niezwykle istotne, ponieważ finansujący nie ma najnowszych informacji na temat aktualnego stanu samochodu, w tym wszelkich wypadków z jego udziałem. Natomiast firma ubezpieczeniowa, która zaoferowała polisę autocasco włączoną do pakietu leasingowego, daje na zgłoszenie szkody konkretną ilość czasu. Oczywiście jest on ustalany indywidualnie przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Najczęściej wynosi zaledwie kilka dni od daty powstania szkody.

Wypłata odszkodowania a leasing

Wypłata odszkodowania jest dokonywana na konto leasingobiorcy lub warsztatu, do którego trafił samochód. Zgody na przelew musi udzielić finansujący po przekazaniu mu szczegółów dotyczących zdarzenia i przebiegu całej naprawy. Może jej jednak nie udzielić, jeśli:

  • leasingobiorca nie płaci rat na czas,
  • umowa jest zadłużona,
  • leasingobiorca łamie zasady i postanowienia umowy leasingowej.

W takiej sytuacji udzielenie zgody może być uzależnione od uregulowania płatności przez leasingobiorcę. Gdy umowa jest zadłużona, finansujący ma również prawo wskazać towarzystwu ubezpieczeniowemu swoje własne konto w celu rozliczenia odszkodowania. Jednak trzeba pamiętać, że absolutnie nie zwalnia to leasingobiorcy z obowiązku naprawy uszkodzonego leasingowanego auta. Szczegółowe wytyczne dotyczące formy i warunków tejże naprawy reguluje specjalny dokument, dotyczący ogólnych warunków umowy leasingu.

dopłaty

Ponadto leasingodawca może zażądać, aby szkoda na pojeździe została naprawiona w autoryzowanej sieci. Finansujący zabezpiecza się w ten sposób przed spadkiem wartości pojazdu, do którego mogłoby dojść w wyniku nieprofesjonalnej naprawy.

Jak wygląda likwidacja szkody auta z leasingu?

Likwidacja szkody może mieć charakter gotówkowy lub bezgotówkowy. Jest to zależne od umowy ubezpieczenia i konkretnej sytuacji. W pierwszym przypadku pieniądze są wypłacane na konto leasingobiorcy. Natomiast w drugim naprawa odbywa się przez warsztat współpracujący z ubezpieczycielem.

Nie mówimy tutaj oczywiście o sytuacji, w którym finansujący nie wyraża zgody na wypłatę odszkodowania. Z tym też wiąże się obowiązek szybkiego zgłoszenia szkody leasingodawcy. To on – jako właściciel pojazdu – ma decydujący głos w sprawie losów wypłaty z autocasco, jednak najczęściej trafia ona do leasingobiorcy, który dzięki otrzymanym środkom, może dokonać naprawy auta.

Leasing – o czym warto pamiętać

Leasingobiorcy nie zawsze zdają sobie sprawę z pewnych zagadnień związanych z korzystaniem z leasingu. Otóż istnieje na przykład coś takiego jak opłata za likwidację szkody częściowej w przedmiocie leasingu. Warto sprawdzić jej wysokość zanim wybierze się finansującego i zajdzie konieczność likwidowania częściowej szkody komunikacyjnej.

Ponadto osoby, które są leasingobiorcami, ale nie są tzw. vatowcami – czyli odliczają tylko 50% podatku VAT – powinny mieć się na baczności. Ubezpieczyciele często znajdują sposób, żeby wykorzystać poszkodowanych leasingobiorców, nawet w przypadku powstania szkody na pojeździe nie z ich winy, likwidowanej z OC sprawcy.

Wypadek spowodowany podczas prowadzenia auta wziętego w leasing może mieć wpływ na prywatną historię szkodową poszkodowanego. Zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

analiza

Decydując się na finansowanie auta w formie leasingu warto przeanalizować ofertę również pod kątem ewentualnego postępowania szkodowego. Likwidacja szkody w przypadku takich samochodów jest nieco bardziej skomplikowana od aut będących prywatną własnością. Dlatego szczególnie w takiej sytuacji warto powierzyć swoją sprawę ekspertom, którzy pomogą w uzyskaniu należnego odszkodowania.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W Dopłatach Powypadkowych S.A. zajmuje się tematyką związaną ze szkodami...czytaj więcej

Czytaj również


30.07.2021

Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Wypadek z udziałem dzikiej zwierzyny może być bardzo niebezpieczny, a uzyskanie odszkodowania w tym przypadku

18.06.2021

Wypadek samochodowy z obcokrajowcem na terenie Polski

Dzięki otwarciu granic i ogólnopojętej globalizacji zdarzenie drogowe, w którym jeden z uczestników jest spoza

08.01.2021

Jak postępować w przypadku stłuczki?

Pomimo trwającej pandemii okres świąteczno-noworoczny przyczynił się do wzmożonego ruchu na drogach. Niska temperatura oscylująca

11.12.2020

Wycena pojazdu – najważniejsze informacje

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym prawdopodobnie jesteś jedną z osób, która jest niezadowolona z

Bezpłatna analiza