5 sytuacji, w których należy się dopłata do odszkodowania OC

5 sytuacji, w których należy się dopłata do odszkodowania OC

12 sierpnia 2020

Jeżeli jesteś rozczarowany wysokością odszkodowania, które wypłacił Ci ubezpieczyciel po wypadku i chcesz uzyskać więcej pieniędzy, to ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się między innymi jak ubezpieczyciel ustala wysokość odszkodowania i w jakich sytuacjach należy się dopłata do odszkodowania OC.

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

Co to jest dopłata do odszkodowania?

Dopłata do odszkodowania to korzyść majątkowa, którą uzyskujemy dzięki sprzedaży prawa własności do szkody komunikacyjnej. Pojęcie to dotyczy tylko sytuacji, kiedy poszkodowany otrzymał już odszkodowanie, dlatego potocznie przyjęło się, aby określać cesję wierzytelności mianem dopłaty do odszkodowania.

Dopłata do odszkodowania OC – jak uzyskać?

Aby otrzymać dopłatę do zaniżonego odszkodowania musisz spełnić następujące warunki:

1. Uzyskałeś odszkodowanie od zakładu ubezpieczeń

Należy to potwierdzić poprzez przedstawienie decyzji o wypłacie odszkodowania lub przedstawić potwierdzenie przelewu.

2. Od wydania decyzji nie minęło więcej niż 3 lata

W przypadku szkód majątkowych mamy trzy lata na dochodzenie roszczeń odszkodowawczych. Jeśli w sprawie brakuje części dokumentacji do daty wydania ostatecznej decyzji przez ubezpieczyciela należy doliczyć również czas potrzebny na wydanie akt szkodowych przez niego.

Pamiętaj, że nawet jeśli sprzedałeś samochód nadal możesz uzyskać dopłatę do odszkodowania. W tym celu wystarczy przedstawić umowę sprzedaży pojazdu.

3. Ugoda z ubezpieczycielem a dopłata do odszkodowania

Zaakceptowanie wysokości odszkodowania zaproponowanej przez ubezpieczyciela jest tożsame z ugodą. Musi to zostać potwierdzone w formie pisemnej, elektronicznej lub nagrania rozmowy telefonicznej.

Zdarzają się jednak sytuacje, że pomimo braku zgody na kwotę zaproponowaną przez ubezpieczyciela ten i tak realizuje wypłatę. Wówczas nadal mamy otwartą drogę do dochodzenia dalszych roszczeń odszkodowawczych.

Jeśli nie masz pewności czy zawarłeś ugodę z ubezpieczycielem skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy pomogą Ci to ustalić.

4. Szkoda miała miejsce na terenie Polski

W przypadku kolizji spowodowanych poza granicami kraju tylko w niewielu przypadkach możliwe jest otrzymanie dopłaty do odszkodowania. Dlatego warto skorzystać z pomocy Ekspertów.

5. Rozliczenie szkody w ramach kwoty bezspornej – wariant gotówkowy

Tego typu rozliczenie polega na tym, że poszkodowany otrzymuje od ubezpieczyciela pieniądze na naprawę pojazdu. Wysokość odszkodowania jest ustalana na podstawie oględzin wykonanych przez rzeczoznawcę wskazanego przez zakład ubezpieczeń.

Dopłaty do odszkodowania nie można natomiast uzyskać w przypadku szkód rozliczanych na podstawie faktury za wykonaną naprawę.

analiza

Jeśli uważasz, że Twój kosztorys został zaniżony i spełniasz warunki wymienione powyżej to prawdopodobnie należy Ci się dopłata do odszkodowania. Dzięki pomocy ekspertów w kilka dni otrzymasz dodatkowe pieniądze nawet jeśli sprzedałeś już samochód, który uczestniczył w kolizji lub wypadku.

Mateusz Matłosz
Mateusz Matłosz

W Dopłatach Powypadkowych S.A. odpowiada za kontakty z klientami oraz za przygotowanie treści merytorycznych dotyczących... czytaj więcej

Czytaj również


06.08.2021

Szkoda podczas załadunku i rozładunku

Oczywistym wydaje się fakt, że ubezpieczenie obowiązkowe OC chroni uczestników wypadku samochodowego. Sprawcę przed odpowiedzialnością

11.12.2020

Wycena pojazdu – najważniejsze informacje

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym prawdopodobnie jesteś jedną z osób, która jest niezadowolona z

26.11.2020

Kara za brak OC – co warto wiedzieć?

Kara za brak OC może być bardzo dotkliwa, a w 2021r. kary za brak ubezpieczenia

16.11.2020

Utrata wartości handlowej samochodu – co warto wiedzieć

Podstawowym świadczeniem, jakie może otrzymać osoba poszkodowana w wypadku jest odszkodowanie. Ma ono za zadanie

Bezpłatna analiza